Kenzaburo Oe – Kişisel Bir Sorun / A Personal Matter

1994 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Kenzaburo Oe‘nin A Personal Matter / Kişisel Bir Sorun adlı şaheseri, bu zamana kadar okuduğum en zor kitaplar listesinde yerini aldı. Sıkça ara vermek, bir iki sigara içmek durumunda kaldığımı hatırlıyorum. Hatta gece uyumadan değil de gündüz ışığında okumayı tercih ederken buldum kendimi. Sonunda, “umut”lansanız da, insan gibi hissetmeye devam etseniz de, sonuna gelene kadar kendinizle çarpışıp durduğunuzdan bitkin bir halde bırakıyorsunuz kitabı elinizden. İncecik bir kitabın bu derece etkili olması çok korkuttu beni doğrusu. Canım edebiyat, nelere kadirsin!

Kenzaburo Oe

Kenzaburo Oe ve serseri sevgili

“Şu şu durumda kalsan ne yapardın?” sorusunun cevabını vermeye çalışırken, kendimize biraz zaman tanır ve o zaman içinde en saçma şeylere yöneliriz ya, (sınava çalışmamak için temizlik yapmak gibi.) kitap, içinde tüm o saçmalıkları ve korkaklıkları öyle güzel barındırıyor ki, kim bilir nerede kiminle gezip tozduğunu bilmediğimiz serseri sevgilileri sever gibi sevdiriyor kendini. Yine de aklınızda hep bir soru işareti, buruk buruk, sevdiğinize sevinemiyorsunuz, canınıza okuyor yani biraz. “Ahlak ve seçimler… Aslında hayatımıza yön veren bunlardır” vurgusu, müthiş bir etkiyle can buluyor kitapta.

Kenzaburo Oe

O kadar övdüm ama, kitabın sonu sanki özet geçer gibi yazılmış, ona da kırılmadım değil. Daha etkili bir son verilebilirdi sanki. Yani, sona gelene kadar onca ayrıntı ve ruh sağlığını kontrol edip hata bulursa ötmeye başlayan bölümden sonra birden bire hadi iyileştin artık kalk git diyen, sevimsiz bir hemşire kıvamındaydı. Yine de çok iyiydi be!

Can Yayınları tarafından yayımlanan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kenzaburo Oe – Kişisel Bir Sorun / A Personal Matter

“Kendini kandırma zehrini bir kez tadan insanlar, bir daha kendilerini asla kurtaramazlar…”

Büyükşehir ortamındaki yalnızlaşma ve yabancılaşma sancılarından kurtuluşu Afrika gezisi hayallerinde arayan dershane öğretmeni Bird. Karısı her an doğum yapmak üzeredir ve evlendiği anda iyice azalan Afrika gezisine çıkma umudu, çocuğun doğumuyla tümüyle sönecektir.

Bir de çocuk beyin fıtığı gibi ender rastlanan bir anormallik ile doğuverince, Bird kendini bir karabasanın ortasında bulur. Yaşadığı utanç ve korku onu önce alkole ve sorumluluklarından kaçmaya, sonra çocuğu yeryüzünden bir an önce silinmesi gereken bir düşman olarak görmeye kadar götürecektir…

Kişisel Bir Sorun, kendisi de engelli bir çocuk sahibi olan 1994 Nobel Edebiyat Ödüllü Japon yazar Kenzaburo Oe’nin tüm dünyada tanınmasını sağlayan en önemli eserlerinden biri.

Kimler okusun?

Çıkış arayanlar, cevap arayanlar, arananlar, kaçanlar, kaçmak isteyenler, vazgeçenler, vazgeçemeyenler, çaresizler ya da hepsi…

Kimler okumasın?

Eğlenceli şeyler okumak peşinde olanlar ve halihazırda depresyonda olanlar yanından geçmesin.

Menüye dön