Kenneth Slawenski – Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D. Salinger

Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D. Salinger’ın yazarı Kenneth Slawenski aynı zamanda Dead Caulfields adlı web sitesinin yaratıcısı. Slawenski 2004’ten bu yana Dead Caulfields’de Salinger hakkında yazıyor ki Salinger’ın ne kadar dış dünyaya kapalı bir yazar olduğunu düşününce bunun hayli zor bir durum olduğunu görebiliyor insan. Ancak Salinger’ı bu kadar çok seven biri için onun hayatını araştırmak pek zor hissettirmese gerek. Kitap da Salinger’ın kendini dış dünyaya kapatmasına rağmen Slawenski’nin akıcı dili ve birbirinden değişik analizleriyle hiç zor hissettirmiyor.

Kenneth Slawenski - Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D. Salinger

Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D. Salinger, Salinger hakkında okuyabileceğiniz en kapsamlı biyografilerin başında geliyor. Aile yaşamından askerliğine, yazdığı ilk öykülerin sıklıkla reddedilmesinden Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın kapsamlı bir analizi ve bir baba ve eş olarak nasıl olduğuna kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ben Salinger’ın büyük bir hayranı olmasam da (aslını isterseniz sadece Nine Stories adlı küçük öykü kitabını okudum) bu kitaptan sonra yazdığı her şeyi dikkatle okumak istiyorum. Çavdar Tarlasında Çocuklar için çok geç kalmış olsam da kitabı, hakkında yazılmış bu biyografiyi okuduktan sonra okuyacak olmam bence çok güzel olacak. Salinger’ı seviyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun derim. Benim gibi yazar hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız da başka bir kitap aramanıza gerek yok. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: Büyük Savaş her şeyi değiştirmişti.

Kenneth Slawenski - Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D. Salinger

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Üzüntü, Muz Kabuğu ve J.D. Salinger – Kenneth Slawenski

“8 Aralık akşamı, aile Dakota’ya girerken Mark David Chapman adında 25 yaşında bir meczup, Lennon’ı oyuk uçlu mermi çekirdekleriyle yakın mesafeden ateş ederek öldürdü. Katil daha sonra sakin bir şekilde kaldırım kenarına oturdu, cebinden Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı çıkardı ve hiçbir şey olmamış gibi okumaya başladı.”
Hakkında çok az şey bilinen, çok fazla merak edilen, kendini yalnızca yazıya, yazmaya açmış usta yazar J. D. Salinger’ın dünyasının perdeleri ilk defa gerçekten aralanıyor. Yaşamı boyunca gazetelerden, magazinden, insanlardan ve hatta sonunda okurlarından ve yazdıklarını yayımlamaktan dahi kaçınan Salinger’ın bu ilk kapsamlı yaşam öyküsüyle sadece yaşadıkları değil, yazdıklarının anlamı ve arkasındaki koşullar da anlaşılacak.
Üzüntü, Muz Kabuğu ve J. D. Salinger, hakkındaki sır perdesini aralarken yazarın mahremiyetine gösterdiği önemi ezip geçmeyecek, aksine mahremiyetini o yaşarken ezip geçen medyanın yarattığı imajını silecek ve okura Salinger’ın gerçek kimliğini, yazar kimliğini hatırlatacak.
Son röportajını yaklaşık 30 yıl önce veren Salinger’ın edebiyat dünyasıyla çatışmaları, askerlik hayatı, yayıncılarla yaşadığı sorunlar, aşkları, evlilikleri, öykülerindeki en önemli karakterler olan çocuklarla ilişkisi, açık artırmalarda rekor fiyata satılan mektupları, ünlü kitabının John Lennon cinayetinde oynadığı rolün perde arkası, gazetecilerle öldükten sonra bile süren savaşı…
Hepsi hakkında ama en çok yazar Salinger hakkında uzun ama sürükleyici bir yolculuk.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön