Kelile ve Dimne – Beydeba

Kelile ve Dimne MÖ I. yüzyıl fabl yazarı Beydeba’nın hem büyükleri hem de küçükleri bol bol düşündürücek, mutlaka okunması gereken bir eseri. Bu güzelim kitap fabl türünün en önemli eserleriden biri sayılıyor. Faruk Duman tarafından hazırlanan ve yeniden yazılan kitap, sade dili ve hikayeleriyle kitaplığınızın en çok sevilenleri arasında yer alacak.

Kelile ve Dimne - Beydeba

Kelile ve Dimne Beydeba’nın Hint Kralı Debşelim’e anlattığı masallardan oluşur. Debşelim halkıyla arasındaki sorunları çözmek istemektedir ve Beydeba’ya çeşitli konularda sorular yöneltir. Beydeba da Kral Debşelim’e hayvan masalları anlatarak çeşitli öğütler verir. Kitap adını biri iyiyi diğeri kötüyü sembolize eden iki çakaldan alır: Kelile ve Dimne. Kral Debşelim bilge Beydeba’ya arabozuculuk, dostluk, düşmanlık, kendi özelliklerinden uzaklaşan ve başkalarına öykünenler, elindekinin değerini bilmeyenler, acele etmenin sakıncaları, suçsuz yere cezalandırılanlar, aceleyle verilen yanlış kararlar hakkında sorar ve Beydeba da bu konular ve daha birçoğu üzerine masallar anlatır. Hepsi teker teker çok hoşunuza gidecek. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Şu deve bizden biri değili. Sonradan girdi aramıza. Söylesek aslana, şunu ye, karnını doyur, iyileşirsin desek olmaz mı? Biz de nasipleniriz böylece.”
“Onu yakından tanıma olanağım olursa her şeyden önce, huyunu öğrenmek isterim. Davranışının inceliklerini, nelere kızdığını, kızdığı zaman ne yapmak, onun karşısında nasıl davranmak gerektiğini, nelere sevindiğini, sevgisini sürekli tutmak için neler yapmak gerektiğini anlarım.”
“Hiç düşündün mü, Aslan senin bu ihanetini duyarsa ne olacak? İşte o zaman sonun yakındır ama bunu hak ettin sen… Birbirini seven iki dostu birbirine hile ve düzenbazlıkla düşman ettin. Birinin ölmesini, birinin yaralanmasını sağladın. Memnun musun?”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kelile ve Dimne – Beydeba

Masal geleneğinden eşsiz bir örnek!

Doğunun en ünlü masallarından biri olan Kelile ve Dimne, adını iki çakaldan alıyor.

Bu çakallardan Kelile dürüstlüğü, Dimne ise hilebazlığı simgeliyor. Hangisinin sonu nasıl
oluyor derseniz, bunu “Aslan ile Öküz” masalını okuyunca zaten öğreneceksiniz.

Dizi: Çağdaş Destanlar ve Masallar
Yaş Aralığı: 9, 10, 11

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön