Kedilere Dair – Doris Lessing

Kedilere Dair Doris Lessing’in hayli akıcı anlatımıyla ele aldığı, adı üstünde bir kitap. Çocukluğunda yaşadığı Afrika’dan Londra’ya ve İngiltere kırsalına kadar sahiplendiği ya da bakmakla yükümlü olduğu kedileri anlatıyor yazar. Bu güzelim hayvanlarla ilgili her şeyi okumaya dünden hazırım. Üstüne bir de yazar iyi olunca okumalara doyamıyorum açıkçası.

Kedilere Dair - Doris Lessing

Kedilere Dair

Kedilere Dair, birçok kediden bahsetse de kitabın çoğunda iki kediyi takip ediyoruz; gri kedi ve siyah kedi. Lessing’in bu iki kediyle ilişkisi, onları gözlemleyişi ve aralarındaki bağdan etkilenmemek elde değil. Kitap yer yer gerçekten çok canımı acıttı. Özellikle hayvanların acı çekmesini hiç kaldırabilen bir insan olmadığımdan kitaba ara vermek zorunda kaldım. Ama ben fazlasıyla hassas olduğumdan siz benim abarttığımı varsayın ve bu kitaba bir göz atın derim. Her kedi severin çok severek okuyacağını düşünüyorum. Keyifle!

Kedilere Dair - Doris Lessing

Metin Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kedilere Dair – Doris Lessing

Kedilere yakın yaşayan herkesin bildiği gibi onlar hakkında genelleme yapılamaz. Her biri apayrı karaktere sahip yaratıklardır kediler, basbayağı “birey”dirler. Has bir yazar olan Lessing de bunun gayet farkında olduğu için kedi ırkına bir güzelleme yazmak yerine, hayatına girmiş kedilerin hikâyelerini, hiçbir süslemeye başvurmadan anlatmayı tercih ediyor. Ama bazı kedilerin güzelliğiyle büyülenmekten de kendini alamıyor:

“Bej renkli, … ön ayakların bitiminde gümüşe çalan patiler. Kenarları beyazla çerçevelenmiş olduğu için simli gibi duran kulaklar dikilip, öne arkaya oynardı; dinleyerek, algılayarak. … Kuyruğu, ucu sanki diğer organlarının alamadığı mesajları alıyormuş gibi, bir başka boyutta oynardı. Hava kadar hafif, pür dikkat oturur, tüyleriyle, bıyıklarıyla, kulaklarıyla, bütün varlığıyla, bakar, işitir, hisseder, koklar, içine çekerdi. Eğer balık sudaki hareketin somutlaşmış, şekillenmiş haliyse, endamına bakılırsa kedi de hissedilmeyen havanın çizgiye dökülmüş ve biçimlenmiş hali.

Ah kedi; derdim, daha doğrusu tapınırdım: Güzeeeel kedi! Nefis kedi! Zarif kedi! İpek kedi! Tüylü baykuş gibi yumuşacık kedi, kelebek patili kedi, süslü kedi, inanılmaz kedi! Kedi, kedi, kedi, kedi.”

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön