Kediatri Kedili Tedavi – Tarkan Kaynar

Kediatri Kedili Tedavi, Tarkan Kaynar’ın Zeytin Kokulu Kuzey Ege Lokantaları‘ndan sonra okuduğum ikinici kitabı oldu. İlk kitabında Ege’nin birbirinden güzel mekanlarını anlatırken, bu kitabında da kedileri anlatıyor yazar. Kedileri zaten çok seviyordum, şimdi onlara taparcasına tutkuyla bağlandım diyebilirim. Kitabı okuduktan sonra siz de aynı şeyleri düşünebilirsiniz.

Kediatri Kedili Tedavi, kedilerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlatıyor. Hem Türkiye’den hem de yurtdışından çalışma ve örnekleri barındıran kitap, özellikle kedi mırlamasının insan sağlığı üzerindeki etkisini çok güzel anlatmış. Şimdi kedim üzerime gelip yatsa da mırlasa diye bekler oldum. Ancak bildiğiniz gibi kediler sadece canları istediklerinde size kendilerini sevdirirler ya da üzerinize uzanırlar. Ancak bazılarının da hastalıkları sahiplerine bildirme yolu olarak üzerlerine yatma ve sorunlu yeri belli etme durumu mevcutmuş. Kedilerin psikolojimiz üzerindeki etkilerinden bahsetmeye gerek bile görmüyorum, bunu zaten hepimiz biliyoruz. Bu kitabı okuduktan sonra çok daha fazlasını öğrenecek ve ille de bir kedi sahiplenmek isteyeceksiniz. Sakın durmayın derim. Keyifle!

Oğlak Yayınları’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kediatri Kedili Tedavi – Tarkan Kaynar

Kedi, canlılar dünyasının en özellikli hayvanlarından biri. Kimine göre, bir masaj aleti gibi, kimine göre, kafasını kafamıza ya da bacaklarımıza sürten kadifemsi bir oyuncak gibi. Yiyip, içip, kaka yapıp, arada birtakım nesnelere zıplamasından başka bir işi olmayan, hatta günün büyük bölümünü uykuyla geçiren bu tembel hayvan nasıl oluyor da bu işlevsizliğiyle insana mutluluk verebiliyor? İlk bakışta kediyle yaşamak insana sadece psikolojik anlamda olumluluk sağlayan bir özellik gibi görünse de bilimsel araştırmalar kalp, tansiyon, kemik erimesi gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kedi mırlamasının olumlu etkilerini tespit etmiş bulunuyor. Hatta sporcuların vücut sistemini dengelemek için de kedilerin desteğine ihtiyaç duyulduğu biliniyor. Bir kediniz bile yok mu? Dikkat!!! Bu kitabı okuduktan sonra kedisiz yaşayamayabilirsiniz.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön