Kazumi Yumoto – The Friends

Kazumi Yumoto ilk defa okuduğum bir Japon yazar ve her Japon yazarda olduğu gibi onun da yazarlığına hayran kaldım. Simay‘ımın gördüğünde ben aklına geldiğim için aldığı bu harika kitap, çocuk kitabı olmasına rağmen birçok yetişkin kitabın bırakamadığı etkiyi bıraktı bende. Hem umutlandım, hem mutlu oldum hem de edebiyata tekrar tekrar aşık oldum.

Kazumi Yumoto - The Friends

The Friends, üç çocuk ve yaşlı bir adam arasında gelişen olaylardan bahsederken bir yandan büyümeyi, ölümü, dostluğu ve sevgiyi anlatıyor. O kadar güzel anlatıyor ki kitap bittiğinde mutlu oluyor insan. Çocuk kitabı olduğundan da sadece yüz seksen sayfa ama keşke binlerce sayfa olsa demiştim bittiğinde. İnsanda garip bir huzur uyandırır bazı kitaplar, bu da en güzel örneklerinden biri. Çocuklarla çocuk olup, onların peşinden bahçelerde ve yollarda gezdim kitap boyunca. Kendimi hiç olmadığım kadar iyi hissettim aynı zamanda. İyiden ziyade, garip bir umut hissettim. Ne diye umutlandım tam olarak bilemiyorum ama, sanırım hayata umutla bakmamı sağladı bu kitap. Her bir çocukta ve o güzelim yaşlı adamda bir parçamı buldum. Hayata biraz daha güzel ve sevecen bir şekilde bakmaya başladım. Gördüğünüz gibi kitabı övmekten kendimi alamıyorum.

Kazumi Yumoto - The Friends

Yazarın bu kitabı nihayet dilimize çevrilmiş, çocuk kitapları açısından büyük bir ödül olduğunu düşünüyorum. Umarım en kısa zamanda kitaplığınıza eklersiniz de küçüklü büyüklü herkes okuyabilir. Bir de evdeki minikler yavaş yavaş İngilizce öğrenmeye başladıysa, İngilizcesi de çok rahat okunuyor, benden söylemesi. Keyifle!

Zeplin Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kazumi Yumoto – The Friends

Yamashita, Kawabe ve Kiyama adlı üç iyi arkadaş, hayatının son zamanlarını geçirmekte olduğunu düşündükleri yaşlı bir adamı merak eder ve onu gözlemeye başlarlar. Bu süreç içerisinde yaşlı adamla kurdukları bağ, onları arkadaşlık ve sevgiye dayanan güzel bir maceraya davet eder. Yaşamın anlamını merak ederken arkadaşlığı yücelten bir kitap olarak değerlendirebileceğimiz elinizdeki bol ödüllü yapıtı, her yaştan okurun keyifle okuyacağını umuyoruz.

Kitabın kazandığı ödüller:

-Boston GlobeHorn Kitap Ödülü
-JAWC Yeni Yetenek Ödülü
-Juvenile Yazarlar Birliği Ödülü

Menüye dön