Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru – Heinrich Böll

Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru, yazarın Trenin Tam Saatiydi adlı kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu ve ne yazık ki bu kitabı yazarın ilk romanı kadar sevemedim. Hem konusu hem de kurgusu itibariyle “okunması gereken” ve fakat ne yazık ki insanı üzüp, çıldırtan bir kitap bu. Özellikle zavallı Katharina Blum’un başına gelenler sizde “olağan bir durum” etkisi yaratıyorsa, yıllar önce yazılmış bu kitap sizi daha da çarpacak demektir.

Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru, Katharina Blum’un bir anarşisti evine alması ve onun polisler yakalamadan kaçması ile hayatının zindan olmasını anlatıyor. Satış uğruna her türlü yalan haber ve sınırları olmayan karalamalar yazan bir gazete, bu gazeteyi inançla okuyan bir toplum ve kanunu kendi kurallarınca eğip büken bir polis kurumu ve yargı düşünün. Tüm bunların karşısında yıllarca çalışıp kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan, işini kusursuz bir şekilde yapan ve bağımsız bir kadın olan Katharina Blum var. Okurken sinirlenmeden edemeyeceksiniz. Rahmetli Ahmet Cemal’in çevirisi enfes olsa da yazarın rapor aktarır gibi yazdığı bu kitap ne yazık ki pek edebi bir keyif vermedi bana. Yazarla ilk kez tanışacaksanız başka bir kitabını okumanızı tavsiye ederim. Keyifle!

Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru - Heinrich Böll

Tanıtım yazısı:

İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman edebiyatının en önemli temsilcilerinden Heinrich Böll, savaş dönemleri ve savaş sonrası yokluk yılların­daki yurtsuzluk, işsizlik gibi konuları ve bunların yarattığı toplumsal ve ahlaki sorunları eserlerinde farklı yönleriyle işlemiştir.

1974’te yayımlanan Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru ise, Böll’ün sorunların kaynağını kurulu düzende aramaya yöneldiği yapıtlarındandır. Kitap bir bakıma, Almanya’nın terörle yüz yüze geldiği, Baader-Meinhof’lu yılların ürünüdür. Tüm kişisel değerleri ayaklar altına alınan, hem yakın çevresi hem de tüm toplum karşısında savunmasız bırakılan Katharina Blum’un tek suçu bir anarşistin sevgilisi olmaktır. Böll, daha fazla satış uğruna yalan haber veren basına da, teröristleri izlerken antidemokratik yollara başvuran polis ve yargı mekanizmasına da acımasız eleştiriler yöneltir. Özel yaşam karşısında medyanın sorumsuzluğunu ve güvenlik güçlerinin bireysel özgürlükleri kayıtsızca çiğnemesini evrensel bir yaklaşımla ele alarak eleştirir.

Buradan satın alın; Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru – Heinrich Böll

Bu kitapla ne içilir: Sinirleri yatıştıran bitki çayı karışımı hiç fena olmaz.
Bu kitapla ne dinlenir: Olafur Arnalds

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön