Kaştanka Marangozun Köpeği – Anton Çehov

Sen Kaştanka, şaşkının birisin sen de.
Marangozun yanında dülger neyse,
insanoğlunun yanında sen de osun.

Kaştanka 1887 yılında yayımlanan, genç bir köpeğin küçük ancak yer yer iç burkan, yer yer heyecanlandıran ve kesinlikle köpeklere karşı bakış açımı değiştiren bir kitap. Kısalığı, büyük puntoları ve çoğunlukla iki sayfada bir verilen sevimli illüstrasyonlarıyla sekiz, dokuz, on yaşlarındaki çocukların çok ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Kaştanka Marangozun Köpeği - Anton Çehov

Ablamın aksine romanlardan daha çok, kısa durum öykülerinden hoşlanan bir insan olduğum için, Anton Çehov’un yeri elbette bende çok ayrı. Durum öykücülüğünü başlatandır Çehov, bu yüzden çoğu yerde Çehov öyküsü olarak da geçer durum öyküleri. Çehov, kendi öykülerini şu şekilde anlatır:

“Kaleme alınan konular, sade olmalı. Piyer Semenovi, Maira İvanovna ile nasıl evlendi gibi… Hem sonra, yok psikoloji tahlilleri, yok hikâye, yok bilmem ne imiş! Bunlar hep özenti… Hatırınıza ilk gelen başlığı koyun, kılı kırk yarmayın, tırnak, çizgi gibi işaretleri çok az kullanmaya bakın, gösteriştir bu. Benim işim anlatmaktır. Ancak, onu başarabilirim.”

Kendisinin anlattığı gibi sade, gösterişten uzak, asıl olanın olay olmadığı bu hikaye ile çocukların Çehov gibi bir ustadan okumaya başlamalarının ufuklarını genişleteceğine inancım tam.

Sevimli ve koca yüreğiyle sadık olan bir köpeğin, Kaştanka’nın ya da daha sonra alacağı yeni isimle Teyzecik’in başından geçen olaylar, gözlemci bakış açısıyla anlatılmış. Eski hayatı iyi olmasa da, eski sahipleri tarafından çok da iyi davranılmasa da, köpeklerin ne kadar sadık olduğunu eski hayatına evine dönüyormuş gibi sevinçle dönmesinden anlıyoruz. Bir kedi ile, bir kaz ile yıktığı önyargılarını, ardından aralarında kurulan sevimli dostluğu görüyoruz ki, Kaştanka’nın kedi Fiyodor’a bakış açısı beni oldukça mutlu etti.

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Fiyodor, Teyzecik’in kabarttığı tüylerini yaladı, taburenin altına kıvrılıp yattı.”
“Fiyodor Timoviç ise tam bir centilmendi. Uyandığında hiç ses çıkarmaz, kıpırdamaz, hatta gözlerini bile açmazdı.”

Kaştanka Marangozun Köpeği - Anton Çehov

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kaştanka Marangozun Köpeği – Anton Çehov

Bu kitabın kahramanı bir köpek: Kaştanka. Marangoz Luka ve oğlu Fedyuşka ile birlikte pek de keyifli olmayan bir yaşam süren Kaştanka, bir gün sokakta efendisini yitirir. Döner dolaşır, çok arar, ama bulamaz onu; acınası bir durumdayken kendisine sahip çıkan bir adam onu alıp evine götürür. Bu adam, sirkte gösteriler yapan bir palyaçodur; Kaştanka’yı da ekibine katar. Ona oyunlar öğretir. Bundan sonra Kaştanka için bambaşka bir yaşam başlar. Artık, bir kaz, bir kedi, bir domuzla birlikte sirkte gösteriler de yapmaktadır. Oysa çok geçmeden yaşamı yine değişecektir. Bu öyküyü yazan Anton Çehov (1860-1904), çok ünlü bir Rus yazarıdır. Kısa sayılabilecek yaşamı içinde pek çok öykü ve oyun yazmıştır. Yine ünlü bir Rus yazarı olan Lev Tolstoy, Anton Çehov için şöyle demiştir: “Çehov, benzeri olmayan bir sanatçıdır. Onu büyük bir yazar yapan, yapıtlarının, yalnız Ruslarca değil, dünyanın dört bir yanındaki insanlarca hissedilip anlaşılabilmesidir.”

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 9, 10, 11 +

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Kitaplık Faresi

Menüye dön