Karanlık Sular – Paula Hawkins

Karanlık Sular polisiye ya da gerilim türünde hiçbir şey okumayan benim gibi bir insan için hayli farklı bir deneyim oldu diyebilirim. Paula Hawkins Trendeki kız adlı romanıyla adını dünya çapında duyurmuş olsa da ben kitabına hiç ilgi göstermedim ve aslında bilerek de kaçtım. En sonunda en azından filmi izleyeyim dediğimde de beklentilerimin aksine aslında gayet sağlam bir hikayeyle karşılaştım ve beklediğim kadar da gerilip korkmadım. Bu sebeple bu çok satan yazara bir şans vermek istedim. İyi de etmişim.

Karanlık Sular mistik bir Ölüm Göleti etrafında dolanan bir hikaye. Bu nehir ve gölet yıllardır kadınları karanlık derinliklerine gömüyor, onları yok ediyor. Söz dinlemeyen, erkeklerin hüküm sürdüğü bu dünyaya bir türlü başını eğmeyen kadınları seviyor en çok… En son da Nel’i boğuyor bu nehir. Ölmeden birkaç gün önce yıllardır doğru dürüst görüşmediği kız kardeşi Jules’dan yardım istiyor Nel. Ancak Jules daha çok gençken yaşadıkları bir olay ve sonrasında yaşananlar yüzünden kız kardeşini ciddiye bile almıyor. Ölüm haberi geldiğinde ise doğduğu ancak bir daha asla dönmek istemediği o uğursuz kasabaya geri dönmek zorunda kalıyor. Çünkü Nel’in kızı Lena hayatta bir başına kalıyor. Jules kasabaya geldikten sonra yavaş yavaş sis perdesi açılıyor ancak onca karakter onca gizem arasında okur da en az Jules kadar bocalıyor diyebilirim. Bir yandan çok acınası bir aile draması bir yandan heyecanını kaybetmeyen bir gizem var bu romanda.

Karanlık Sular - Paula Hawkins

Eğer bu türde kitapları okumaktan hoşlanıyorsanız çok seveceğiniz kitaplar arasına girebilir diyebilirim. Keyifle!

İthaki Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Karanlık Sular – Paula Hawkins

Yayımlandığı andan itibaren çoksatan listelerini altüst eden, pek çoklarınca yılın kitabı seçilen, son yılların en önemli gerilim romanı TRENDEKİ KIZ’ın yazarı Paula Hawkins’ten gizem dolu yepyeni bir roman!

Nefes almak giderek daha da zorlaşacak.

Ölümünden birkaç gün önce Nel yardım istemek üzere kız kardeşine telefon eder. Ancak kardeşi Jules yanıt vermez ve yardım çağrısını geri çevirir. Birkaç gün sonra Nel’in ölüm haberi gelir. Jules ise kaçtığı ve gelmemeye yemin ettiği kasabaya, geride kalan yeğenine bakmak için dönmek zorunda kalır.

Ancak Jules dehşet içerisindedir. Çok korkmuştur. Anımsamak istemediği hatıraları su yüzüne çıkarken, Nel’in intihar etmeyeceğine de giderek ikna olur. Bunların ötesinde Jules sudan korkmaktadır, özellikle de Ölüm Göleti denen o korku verici yerden…

“Karanlık Sular’ın, Trendeki Kız kadar iyi olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Çok daha iyi!”
-Clare Mackintosh-

“Başından sonuna kadar Hitchcockvari bir hava taşıyan, eşsiz bir kitap.”
-New York Times-

“Bu kitap harcadığınız her saniyenin hakkını veriyor.”
-Publishers Weekly-

“Sürprizli sonları seven okurlar için vazgeçilmez olacak bir kitap.”
-Library Journal-

“Muhteşem bir kitap!”
-Joanna Cannon-

“Karanlık, rahatsız edici ve sürükleyici.”
-Gilly Macmillan-

“Hawkins, psikolojik gerilim türünü değiştiren ve günümüzde yazan kadın yazarlar arasında başı çekiyor.”
-Vogue-

“Bağımlılık yapacak türden.”
-Marie Claire-

“Hawkins baş döndürücü anlatısına daha güçlü bir şekilde geri dönüyor.”
-Booklist-

Menüye dön