Kaplan! Kaplan! (The Stars My Destination) – Alfred Bester

Kaplan! Kaplan! Alfred Bester’i Alfred Bester yapan kitaplardan biri. Bilim kurgu okurlarının en çok sevdiği kitaplar arasında yer alan bu sıra dışı kitap umarım sadece bilim kurgu severlerin kitaplıklarında yer almaz. Bu zamana kadar okumamamın sebebi bu türde kitapları çok sevmeyişimdi. Bu önyargıyla ne harikalar kaçırdığımı merak ettiren bir kitap oldu Kaplan! Kaplan!.

Kaplan! Kaplan! Alfred Bester

Oldukça hızla bir ritme sahip olan bu ilginç bilim kurgu kitabında Alfred Bester insanların sadece düşünerek binlerce kilometre yolu “jaunte”lediği, zenginlerin kendilerini labirentlerde dış dünyaya kapadığı ve radyoaktif kiralık katillerden koruduğu bir gelecek yaratıyor. Bu dünyada insanlığın bambaşka sorunları var anlayacağınız. Böylesi gelişmiş ve farklı bir dünyada da kitabımızın kahramanı olan Gully Foyle’u takip ediyoruz. Fakat Gully Foyle kendini iyi ifade edemeyen, oldukça sıradan ve hatta vasat bir insan. Gelin görün ki yaşayan en tehlikeli ve değerli bir insan haline geliyor kitap ilerledikçe. Nefretin ve intikam duygusunun bir insanda nelere yol açabileceğini okurken bir yandan da gelişen teknolojinin neleri hayatımıza katacağını ve bizden neleri götüreceğini okuyacaksınız.

1955 yılında yazılan kitap ne yazık ki çoğu yerde tükenmiş durumda. Bir kitapçıya gidip sorduğunuzda bulma ihtimaliniz oldukça düşük. Ben yine de aşağıda Nadir Kitap linkini verdim almak isteyenleriniz olursa. Eğer orijinalinden okumak isterseniz rahatça bulabileceğinizi düşünüyorum. Ne yapın edin bulun ve okuyun bu kitabı derim. İnsanı bilim kurgu türünde daha çok kitap okumaya zorlayacak kadar iyi bir kitap Kaplan! Kaplan!. Keyifle!

Kaplan! Kaplan! ve farklı kitap kapakları

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kaplan! Kaplan! – Alfred Bester

“Sizi domuzlar! Hepiniz domuzlar gibi çürüyorsunuz. İçinizde çoğu var ama en azını kullanıyorsunuz. Düşünmeniz için engellemeniz gerek. Büyümeniz içinde bir meydan okuma. Kalan zamanınızda yerinizde sayıyorsunuz. İşte size meydan okuyorum! Ölün ya da yaşayıp büyük olun, nalları dikin ya da bana gelin. Ölün kahrolasılar ya da beni, Gully Foyle’u bulun. Sizi büyük yapayım. Size yıldızları vereyim. Sizi adam edeyim.

“… Sıradan bir adam kaplana nasıl dönüşür? Hırs?… Öfke?… Saplantı?… Uzayla ölüme terk edilen, ölmesi gereken bir adam, tekmelenip uykusundan uyandırılırsa ve tüm dünyayı da kendisiyle beraber uyandırmaya kalkışırsa… 24. yüzyılın en değerli adamı, yüreğinde intikam ateşi ve yüzünde bir kaplan dövmesiyle dolaşıyor… Ve av başladı.

Menüye dön