Kanatlı Kediler Masalı – Ursula K. Le Guin

Kanatlı Kediler Masalı dünyaca ünlü yazar Ursula K. Le Guin’in yazdığı, dört kitaptan oluşan bir seri. Ben serinin ilk kitabı Dört Yavru’yu okudum ve hemen belirtmek isterim, bu kitap o kadar sevimli ki çocuklarınızla birlikte okurken siz de çok seveceksiniz. Keşke filmi olsa da kitapları okuduktan sonra izlesek dedirten kitaplardan.

Kanatlı Kediler Masalı adı üstünde bir kitap. Kanatları olan kedilerin başlarından geçenleri anlatıyor. İlk kitapta dört adet kanatlı kedi yavrusunun hikayesini okuyoruz. Bu küçük ve sevimli yavrular şehir hayatı çok güvenli olmadığından annelerini bırakıp uzaklara uçmak durumunda kalıyorlar. Uzunca bir süre uçtuktan sonra hoşlarına giden bir yer bulup oraya yerleşiyorlar ancak kısa zaman sonra görüyorlar ki orman kanunları da şehirdekiler kadar zorlu olabiliyor. Bir zaman sonra yavrulardan biri iyi kalpli bir insan keşfediyor. Bu insan kedilere yemek getiren ve onları korkutmadan, belli bir mesafeden izleyen Suzan elbette. Suzan abisinin de bu kanatlı kedileri görmesini istiyor ve iki kardeş kedilere yiyecek getiriyorlar. Kanatlı kediler de bu iyi kalpli çocuklara güvenmeye başlıyor ve korkmadan birlikte vakit geçiriyorlar. Çocuklar da birbirlerine bu kanatlı kedilerden kimseye bahsetmemek üzere söz veriyorlar çünkü bazı insanların ne yapacağı hiç belli olmuyor. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayan bir kitap bu. Hayvanların da bir dünyası olduğunu ve onların da çeşitli zorluklara göğüs germek zorunda kaldıklarını anlatıyor. Okumayı yeni yeni söken minik bireylerin çok hoşuna gideceğini düşünüyorum ancak bana kalırsa yediden yetmişe herkes çok sever! Keyifle okuyun.

 Kanatlı Kediler Masalı 1 - Dört Yavru, Ursula K. Le Guin

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kanatlı Kediler Masalı 1 – Dört Yavru, Ursula K. Le Guin

Dünya edebiyatının büyülü kalemi, çocuklar için yarattığı gerçeküstü aileyle günümüz dünyasını eleştiriyor.

“Yerdeniz” dizisi ve Mülksüzler’in yazarı, fantastik edebiyatın dünyada en çok okunan ustalarından Ursula K. Le Guin küçükler için yazdığı dizisi ilk kez Türkçe’de! Dört sıradışı kedi yavrusunun, her geçen gün daha çok makineleşip, tehlikelerle dolan büyük kentten kaçış öyküsünü anlatıyor. S. D. Schindler’in özgün desenleriyle canlanan 4 kitaplık dizide, Le Guin kedilerin ilginç dünyasını onların en doğal halleriyle anlatırken, günümüzün sosyal konularını doğaüstü bir kurguyla işliyor ve masalla gerçeği yine başarıyla harmanlıyor.

Güzel bir kedi olan Bayan Tekir dört güzel yavru dünyaya getirmiştir. Ancak, onun dışında herkes, yavruların görünüşünden rahatsızlık duyar. Çünkü bunlar birer kanatlı kedidir. Ne dört ayaklılar ne de kanatlılar tarafından hoş karşılanan yavrular, yaşayabilecekleri güvenli bir yer ararken, iki çocukla karşılaşırlar…

Menüye dön