Kalevala – Kirsti Mökinen

Kalevala gerçekten anımsayamadığım kadar uzun bir aradan sonra okuduğum ilk destan oldu. Bu Fin destanını J.R.R Tolkien hakkında bir şeyler araştırırken duymuş ve çok merak etmiştim. Kitabı okuduktan sonra Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken biraz da olsa bu enfes destandan ilham almış olabileceğini düşünmek yanlış olmaz sanırım. Finlandiya’nın milli bilincini oluşturmada büyük önem taşıyan bu destan aslında öyle ya da böyle hayatımızda yer alıyor.

Kalevala - Kirsti Mökinen

Kalevala’yı bir çocuk kitabı olarak okumak sanırım büyük bir şans oldu benim için çünkü aksi halde bu güzelim destanı okurken sıkılıverecek ve elimden bırakacaktım. Ancak bu kitaptaki müthiş dil ve birbirinden güzel resimler sayesinde büyük zevkle okudum. Hoş Kalevala zaten başlı başına insanda merak uyandıran hikayelerden oluşuyor. Sampo’nun ne olduğunu bir türlü anlamasanız da, büyülerin çoğuna şaşkınlıktan inanamasanız da kitapta yer alan hikayeler su gibi akıp gidiyor. Finlandiya ile ilgili bir şeyler öğrenmek isterseniz bu destanı mutlaka okuyun derim. Hem çocukların hem de büyüklerin muhakkak ilgisini çekecek öğeler barındırdığından aileniz için küçük bir okuma kulübü oluşturup kitabı birlikte okuyabilirsiniz. Keyifle!

Kalevala - Kirsti Mökinen

Kitapta beni gülümseten cümleler:
“Dünya daha oluşmamıştı; toprak yoktu, bitkiler, insanlar yoktu. Sadece su ve hava vardı. Havanın kızı Ilmatar, tek başına havanın geniş bahçelerinde yaşıyordu. Gökyüzü tenhaydı ve bu ıssızlıkta kızın canı çok sıkılıyordu.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kalevala – Kirsti Mökinen

Soğuk Kuzeyden Sıcacık Bir Nefes. Çok uzaklardan, soğuk diyarlardan, en kuzeyden bir destan Kalevala, Fin destanı… Sihir, kuvvet ve bilgi ile yola çıkan Väinämöinen’in hikâyesi. Efsaneler bütünü olan Kalevala, doktor Elias Lönnrot tarafından derlenmiş. Karelia bölgesinden olmayanlara okunması yasak olan, neredeyse Fince kadar eski efsaneleri Lönnrot görev yeri olan bu bölgede hastalarıyla arasında güven sağlayarak derlemeyi başarmış. Efsaneler Elias Lönnrot’un onları derlediği 19. yüzyıla kadar özellikle kadınlar tarafından nesilden nesile sözle aktarılmış ve o zamana kadar yazıya geçmemiş. Destanın gücü işte tam burada, asırlarca hafızalarda, kalplerde yaşamasında… Kalevala, şiir, türkü, hikâye anlamlarına gelen “runo” denen şiirlerden oluşuyor. Diğer büyük dünya destanları İlyada, Şahnâme ve Nibelungen’in yanına adını şiirle yazdırıyor. Lönnrot’un derlediği şiirlerden yola çıkarak çocuklar için nesire aktarılan bu kitapta, Kalevala’da, insana ve hayata dair ne varsa bulacaksınız.

Dizi: Destanlar ve Masallar
Yaş Aralığı: 12, 13+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön