Kahve – Cenk R. Girginol

Cenk R. Girginol’un Kahve adlı kitabını gördüğümde eşimin kitabı alıp benden saklayacağını düşünmüştüm. Ancak eşim yerine kitabı sahiplenen annem oldu. Hatta öyle bir sahiplendi ki Londra’ya bile getiremedim. Son Türkiye ziyaretimde soğuk havayı fırsat bilip kitabı okumaya başladım. Annemin gözü gibi baktığı bu kitaba neden bu kadar hayran olduğunu anlamam güç olmadı.

Kahve - Cenk R. Girginol

Kahve, Türk kahvesi başta olmak üzere kahve çeşitlerini hoş bir dille anlatıyor. Bu güzelim içeceğin tarihine de değiniyor elbette. Ancak benim en çok ilgimi çeken bölümler Türk kahvesi ve iyi bir kahvenin nasıl yapılacağının anlatıldığı bölümlerdi. Kitabı okurken sürekli Türk kahvesi içtim, kahve fincanlarımıza yeniden hayran kaldım.

Annemin en çok ilgisini çeken bölüm ise birçok farklı ismin verdiği tariflerdi. Hem kahve hem de kahveyle birlikte tüketilebilecek onca tatlı tarifini gördükçe ağzınız sulanacak sizin de eminim. Eğer kahve hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız ve kahvenin yanına yakışacak tarifler arıyorsanız bu kitabı çok sevebilirsiniz. Mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Kahve - Cenk R. Girginol

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kahve – Cenk R. Girginol

Kahve ve lezzet turuna hoş geldiniz!

Kahve’nin keşfinden başlayarak, Osmanlı ve Avrupa kültürüne nasıl işlediğine, dünyada içilen geleneksel kahvelerin öykülerine ve reçetelerine, kahve eşlikçisi yerel lezzetlerin özgün tariflerine kadar uzanan, damaklarınızda keyif ve mutluluk hissi bırakacak sihirli bir değneği var elinizdeki kitabın.

Kahveyi bütün aroma ve lezzetleriyle inceleyerek, kendi kahve tadımınızı yapacak, hatta hatıra olarak tadım notlarınızı saklayabileceksiniz.

Ünlü gurme ve şef yazarlar Aydın Demir, Maria Ekmekçioğlu, Rafet İnce, Pelin Bilgiç ve Diler Terzi’nin damakta birbirinden leziz tatlar bırakacak çok özel tariflerinin de yer aldığı bu sayfalarda, “Fincandan Lezzete” uzanan bir kahve serüvenine hazır mısınız?

Kitabı okurken bir fincan kahvenizi yanınıza almayı unutmayın…

Kahve, Fincandan Lezzete, 2019 yılında “Gourmand World Cookbook Awards-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ve  “Gourmand World Cookbook Awards-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ödüllerine değer bulundu.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön