Kadîm Viking İrfânı – Paul Rhys Mountfort

Farklı kitaplar ve kültürler peşinde koşarken Kadim Viking İrfanı adlı bu ilginç kitaba rastladım. Büyük bir Tolkien hayranı olduğumdan kitabın arka kapak yazısında ismini görünce de hemen okumaya başladım. Kitapta en çok ilgimi çeken kısım da Yüzüklerin Efendisi ve bu harfler arasındaki bağlantı oldu zaten. Daha önce böylesine derinlemesine ilgilenmemiştim Yüzüklerin efendisi ile, şimdi taşlar daha bir oturdu yerlerine. Yayınevinin websitesinde de ilgili bir konu var, buradan okuyabilirsiniz.

kitaplık kedisi

Ayna Yayınevi‘nden çıkan kitabın basın bültenini aşağıda bulabilirsiniz. İlgililerin eminim çok hoşuna gidecek.

İskandinav (Nordic) rune harfleri güçlü ve derinden dönüştürücü bir kehânet sisteminden oluşur. Bu sistem, bize Kuzey Avrupa kültürlerinin kadîm bilgelik geleneğine giriş imkânı sağlar. Bu rune harflerinin, tanrılar ve tanrıçalardan, devlerden, cücelerden, savaşçılardan ve bilgelerden oluşan Kuzey pagan dünyâsı içerisinde derin yansımâları vardır. J. R. R. Tolkien’in romanlarını derinden etkilemiştir.

İskandinav Runik Alfabesi (Nordic Runes) üç majör alana hitâp eder:

* Rune irfânı (Runelore): İlk olarak “Herkesin Babası” Odin tarafından keşfedilen bu eski kehânet sisteminin târihi ve
zengin mitolojik geleneğini içermektedir.

* Runik işâretler (Runestaves): Yaşlı Futhark’daki 24 rune harfinin her birinin anlamının tam açıklanışlarını, görselleştiriş egzersizlerini ve gündelik yaşam için pratik dersleri içermektedir.

* Rune Harfleri ile Kehânette Bulunmak (Runecasting): Kadîm rune harflerinin kehânetçilik uygulamının geniş kapsamlı rehberi, onların yapılış sanatını, kehânette kullanılışını ve örnek kehânetler ile yorumlanışını içermektedir.

İskandinav ‘Rune’larının gösterdiği gibi, rune harfleri yalnızca kaderi yansıtmaktan çok daha fazlasını yaparlar. Sezgiyi geliştirirler ve genişletirler, kişisel gelişim alanında, kendini keşf ediş alanında ve kişisel dönüşüm alanında yeni yollar açarlar.

Paul Rhys Mountford, Kelt ve Norse geleneklerinde uzmanlaşmış bir yazar, araştırıcı ve workshop lideridir. “Ogam: Ağaçların Kelt Kehâneti” kitâbının yazarıdır. Çağdaş Pagan topluluğunun aktif bir üyesidir ve eşi ve oğlu ile berâber Auckland, Yeni Zelanda’nın Hauraki Körfezi’nde Waiheke adasında yaşamaktadır.

Menüye dön