Kabil’in Kırlangıçları – Yasmina Khadra

Kabil’in Kırlangıçları Cezayirli yazar Yasmina Khadra’nın* Taliban rejimi altındaki Afganistan hakkında yazdığı bir kitap. Daha yirmi sayfa olmadan dinle yönetilen tüm ülkelerden tiksinmeme sebep oldu. Kitap bittiğinde ise depresyondaydım. Güçlü bir kitap bu ancak siz de benim gibi hassas bir insansanız sizi de aynı şekilde etkileyeceğine ve üzeceğine eminim.

Kabil'in Kırlangıçları - Yasmina Khadra

Kabil’in Kırlangıçları baskıcı rejimlerin insanları nasıl insanlıktan çıkardığını anlatan bir roman. Kabil yıkık dökük duvarları, mutsuzluğu, fakirliği ve kavuru sıcak havası ile içinde yaşayan insanları günden güne öldürmektedir. Bu yetmezmiş gibi taliban her türlü hazzı yasaklamış ve şeriatı getirmiştir. Böyle bir ortamda, iki farklı çiftin hayatını dinliyoruz. Bir yandan günlük yaşamı görürken (yaşam denirse buna) bir yandan da karakterlerin nasıl değiştiğini gözlemliyoruz.

Ben dünyadan nefret ederken buldum kendimi kitabı okurken. Afganistan’da yaşananların bu kitapta anlatılanlardan çok daha berbat şeyler olduğunu görmek güç değil. Şimdi bu acıyla nasıl yaşayacağımı öğrenmem gerekecek. Bol bol çocuk kitabı okuyup, kedi videosu izleyeceğim. Okuyacak olursanız size de aynısı öneririm.

*Yasmina Khadra’nın asıl adı Mohammed Moulessehoul’dur. Askeri sansürden kaçmak için bir kadın ismi seçtiğini belirten yazar, Fransa’da sürgündeyken asıl kimliğini açıklamıştır.

Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kabil’in Kırlangıçları – Yasmina Khadra

“Kimse yağmurların mucizesine, ilkbaharın büyüsüne, özellikler de güzel bir yarının şafağına inanmıyor, insanlar çıldırdı; geceyle yüzleşmek uğruna gündüze sırt çevirdiler. Evliyalar azledildi. Peygamberler öldü ve onların hayaletlerin çocukların alnında çarmıha gerildi…” Taliban yönetimi altındaki Kâbil’de, savaşların ve baskının kol gezdiği sokaklarda, sadece binalar değil yaşantılar da yıkıntıların altında kalmış: Bir zamanların refahı içinde ve modern koşullarında yaşamaya alışmış burjuva bir çift ve Taliban’ın hizmetinde ölüm servis eden bir zindancıyla biçare eşi… Dört unutulmaz karakterin karanlıktan çıkmak için aşkın aydınlığına sığınma çabası… Kadınların dar alanlara sıkıştırılmaya çalışıldığı koşullarda özgürlük için nasıl uğraştıklarının mucizevi anlatısı…

Kabil’in Kırlangıçları, kitapları 34 dile çevrilen ödüllü yazar Yasmina Khadra’nın, Afgan toplumunun açmazlarını kaleme aldığı bir labirent.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön