Julio Cortazar – Mırıldandığım Öyküler

Öykü okumak bana her zaman biraz daha zahmetli gelmiştir. Az çok on sayfada olur biter her şey. Olan biteni ya anlar ve üzerine düşünürsünüz ya da hiçbir şey anlamadan ortada kalakalırsınız. Julio Cortazar beni en çok zorlayan ve zahmete sokan yazarlardan biri oldu. 
Tomris Uyar sunuşunda “Çeviride yer yer Türkçe sözdizimini zorlayan tümcelere rastlayacaksınız. … Cortazar, kendisini kulağa hoş gelen, akıcı bir Türkçe’yle çevirmemi hiç istemezdi sanırım.” diyerek okuyucuları bir yandan uyarırken bir yandan da merakta bırakıyor. Öylesine etkileyici bir sunuş yazmış ki, kitabı okumamak elden gelmiyor.

Julio Cortazar - Mırıldandığım Öyküler

Julio Cortazar ve mırıldandığı öyküleri

Borges ve Marquez gibi gerçeküstücüler ile aram hiç iyi değilken neden Cortazar ile iyi olsundu ki zaten? Daha bunu düşünemeden ilk hikaye “Kedi Uyumu”nda neye uğradığımı şaşırdım. Ardından gelen “Glenda’ya Öyle Tutkunuz ki” ile yavaş yavaş ısınıyorum derken “Gazete Kesikleri”nde kendimi kaybettim. Biraz ara verdim, dinlendim. Kitaba geri döndüğümde, Cortazar tüm “kendiliği” ile yerli yerindeydi. Bir öyküden diğerine geçerken duygularım ve aklım allak bullak oldu. En son öykü “Moebius Döngüsü”nü bitirdiğimde, uykum kaçmış, aklım karışmış, biraz perişan bir haldeydim. Ne yolculuktu! İnsanı gerçekten zorluyor!
Julio Cortazar, herkese göre bir yazar değil diye düşünüyorum. İnsanı gerçekten zorlayan, sınayan bir tarafı var. Gelin görün ki, öykülerini okumak başlı başına bir macera. Sonunda nefret edecek bile olsanız, en azından bir kez okuyun derim. 
Julio Cortazar - Mırıldandığım Öyküler
Tanıtım Yazısı:
“‘Julio Cortazar’, tanımak mutluluğuna eriştiğim en etkileyici insandı. Üstelik o yaşlı 1956 sonbaharının bitimine doğru, arasıra uğradığı, parmaklarını boyayan kocaman bir dolmakalemle önündeki okul defterine yazılar doldurmak üzere, Jean-Paul Sartre’dan yüz metre ötede, köşe masalarından birine kurulduğu, İngilizce adlı Paris kahvesinde onu ilk gördüğüm günden beri… İlk öyküler kitabı “Bestiario”yu okumuş, daha ikinci sayfasında, büyüyüp adam olduğum zaman böyle bir yazar olmak istediğimi anlamıştım. O belki de hiç istemeden herkesçe sevilmeyi başaran tek Arjantinliydi.”
-Gabriel Garcia Marquez-

Bu yazı ilk olarak CAN’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön