Juliet Çıplak – Nick Hornby

Juliet Çıplak Nick Hornby’nin Hece Cümbüşü‘nden sonra bu sene okuduğum ikinci kitabı oldu ve artık hakkında ne düşündüğüm konusunda biraz daha netim. Bu zamana kadar izlediğim filmlerinden de bildiğim ve hissettiğim üzere Hornby müzik hakkında çok iyi yazabiliyor. Hatta onun yazdığı bir kitaptan uyarlanan filmi izleyip de müzik dinlemenin ne kadar önemli olduğunu düşünmemek pek olası değildir. Müziğin hayatımızdaki yerinin ne kadar büyük olduğunun altını çizer ve insanı mutlu eder. Bunların yanında Nick Hornby ne yazık ki ilişkiler hakkında yazamıyor. Yani en azından Juliet Çıplak’taki ilişki beni hayal kırıklığına uğrattı.

Juliet Çıplak – Nick Hornby

High Fidelity’i okumadım ama filmi gerçekten enfesti, kaç kez izledim sayısını bile unuttum. Karakterler öyle ya da böyle empati kurabileceğiniz karakterlerdi. Ancak Juliet Çıplak’ta Hornby karakterler üzerinde fazla çalışmamış, onları kendi kaderlerine bırakmış gibi hissettiriyor. Annie, Duncan ve Tucker arasındaki ilişki de neredeyse “chick-lit” romanlarındaki ilişkilere benziyor. Sanırım kendi kendime çok beklentiye girdim, bilemiyorum ama High Fidelity’den sonra ne yazık ki pek olmadı bu kitap. Yine de hayatım boyunca anlayamayacağım “fan olma hali”ni okumak ilginçti. Bir de sanırım filmi gelecek, onu da her şeye rağmen izleyeceğim. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: Bir tuvalete bakacaklar diye, uçağa atlayıp İngiltere’den Minneapolis’e gelmişlerdi.

Juliet Çıplak – Nick Hornby

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Juliet Çıplak – Nick Hornby

Duncan ile Annie, yerleştikleri küçük sahil kasabasında hem hayatlarını hem de 15 yıllık monotonlaşmış ilişkilerini sürdürmeye çalışmaktadır. Duncan’ın tek özel uğraşı yirmi yıl önce yaptığı Juliet albümünden sonra hiçbir şekilde ortalarda görünmeyen, hakkında türlü efsaneler yaratılan,münzevi müzisyen Tucker Crowe’dur. Annie ilişkilerini, Duncan ile yaşadığı yılları ve onun anlamsız takıntılarını sorguladığı günlerde sürpriz bir biçimde Tucker ile tanışma şansı yakalar.
Bütün ilişkilerini eline yüzüne bulaştırmış eski bir müzisyen kendine yeni bir şans ararsa ne olur? Peki ya kilometrelerce uzaktaki huzursuz, çocuksuz bir kadın bir değişiklik ararsa? Juliet Çıplak, müzik, aşk,yalnızlık ve başkalarına bağımlı yaşamak üzerine çok güçlü, eğlenceli ve akıcı bir roman. Nick Hornby’nin o çok sevilen kaleminden!

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

← Önceki yazı
Menüye dön