Jose Saramago – Körlük

Jose Saramago’nun Körlük adlı romanı yıllardır okuyacağım okuyacağım deyip de bir türlü okuyamadığım, insanlardan duyduğumda kıskandığım ve buna rağmen okumadığım bir romandı. Nihayet bu yaz okudum. Bu zamana kadar neden bu kadar kaçtığımı -bilinçsizce de olsa- anladım. Körlük, insanı bir anda kavrayıveren ve rahat rahat da bırakmayan bir roman.

Jose Saramago Körlük

 

Jose Saramago ve gücü

Kitaplarla, daha doğrusu iyi kitaplarla aramda her zaman biraz korkutucu da olsa ilginç bir ilişki olmuştur. Körlük’te de benzer bir ilişki yakaladım. Kitaba o kadar yoğunlaşmışım, kitabı o kadar yaşamışım ki, bir an etrafımdakileri de kör sanıp yardımlarına koşacakken son anda durduğum oldu. Belki bu tamamen benim deliliğimdendir, ondan pek emin değilim. Ancak Körlük’ün insanı bu derece etkilemesi tamamen Jose Saramago’nun kaleminden kaynaklanıyor. Karakterleri birer birer canlandırıp, sizi hepsiyle haşır neşir edebiliyor. Yaşananlar karşısında eliniz ayağınız titriyor. Doktorun karısı gibi, keşke kör olsaydım da kitabı okumasaydım dedirtiyor. Öylesine güçlü, öylesine çarpıcı bir roman Körlük. Benim gibi bu zaman kadar okumadıysanız, hemen bir kitapçıya gidip alın bu kitabı. Sevmeseniz de, ki bu çok düşük bir ihtimal, Jose Saramago ile tanışmış olacaksınız.

Jose Saramago

 

Tanıtım yazısı:

‘Körlük’, 1998 yılı ‘Nobel Edebiyat Ödülü’ sahibi Portekizli yazar Jose Saramago’nun son yıllarda yazdığı en etkileyici kitap. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşiyor. Körlüğü, başvurduğu doktora da bulaşır. Bu körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm ahlâki değerleri yok etmeyi başarır. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenler ancak güçlü olanlardır. Koca kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır. Portekiz’in yaşayan en önemli yazarı olan Jose Saramago, bu çarpıcı romanında körlük olgusunu bir metafor olarak kullanmış, basit imgelere, sıradan sözcük oyunlarına başvurmadan, yoğun bir anlatımla, anlatıcının ve kahramanların konuşmalarını ortaklaşa bir monologa dönüştürerek, kurgunun evrenselleşebilmesi açısından kişilere ad vermeksizin liberal demokrasinin insanları sürüklediği sağlıksız ortamı olağanüstü bir ustalıkla yaratmıştır. Çağdaş dünya edebiyatının bu ünlü adının öteki yapıtlarını da yakında Can Yayınları arasında bulacaksınız.

Buradan satın alın; Jose Saramago – Körlük

Bu kitapla ne içilir: “Temiz” su

Bu kitapla ne dinlenir: En çok sevdiğiniz şarkı neyse o. Okurken anlayacaksınız.

Bu kitap ilk önce Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön