Joan Didion – Mavi Geceler

Mavi Geceler Joan Didion‘un okuduğum ilk kitabı ve sanırım kesinlikle son kitabı olmayacak. Joan Didion’un insanı sarıveren bir yazım stili var ve Mavi Geceler’de anlattığı konu da zaten uzak kalınabilecek bir konu değil. Kitaba ister istemez gömülüveriyorsunuz ve isteseniz de istemeseniz de içinden çıkamıyor, kendinizi bol bol düşünürken buluyorsunuz. İşin en güzel yanı da herkesi çok farklı yerlerden vuracak ve farklı kararlar almalarına yol açabilecek güce sahip bir kitap bu.

Joan Didion - Mavi Geceler

Joan Didion ve kitabın gücü

Mavi Geceler Joan Didion’un kızına yazdığı bir aşk mektubu olsa da bundan çok daha fazlasını içeriyor. Hangi yaşta okunursa okunsun insanı korkularıyla yüzleştiriyor ve aslında belki de biraz daha düşünceli davranmasını sağlıyor. Hatta insanı değiştirebilecek bir kitap olduğunu da söyleyebilirim. Joan Didion’un şiirsel anlatımı ise başlı başına bir okuma konusu olabilir.

Joan Didion çağımızın en önemli yazarlarından ve kadınlarından biri. Mavi Geceler ise yazarın en dürüst olduğu ve kendinden birçok şey paylaştığı eser olarak görülüyor. Kaçırmayın derim. Keyifle!

Joan Didion - Mavi Geceler

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Joan Didion – Mavi Geceler

“Belli bölgelerde, yaz gündönümü öncesinde ve sonrasında, alacakaranlığın uzadığı ve mavileştiği, sadece birkaç hafta sürecek bir zaman dilimi yaşanır. Mavi gecelerde, günün asla bitmeyeceği duygusuna kapılırsınız. Mavi gecelerin sonu yaklaşırken (sonu gelecektir, mutlaka gelir) ciddi ciddi ürperir, kendinizi hastalanacakmış gibi hisseder ve aynı anda, ilk kez farkına varırsınız: Mavi ışık azalmaktadır, günler şimdiden kısalmaya başlamıştır, yaz bitmiştir.”

“Ölümsüzlük üzerine bir meditasyon”
-San Francisco Chronicle-

“… akıp geçen zaman için bir ağıt”
-Michiko Kakutani, New York Times-

“Joan Didion parlak bir gözlemci, güçlü bir düşünür, yaşadığı çağa damga vuran işler ortaya koyan bir yazar. Mavi Geceler büyük bir miras…”
-The Boston Globe-

New York Tİmes “Yılın En İyi Kitapları” Seçkisinde
*
Ulusal Kitap Ödülü sahibi Joan Didion Mavi Geceler’de kızı Quintana’yı anıyor. Elinizdeki kitap çağımızın en önemli yazarlarından birinin, genç yaşta kaybettiği kızının ardından önce ona dair hatıralarla, sonra kendiyle, yaşlanmakla ve tüm unutup gidemedikleriyle hesaplaşmasının sersemletici bir dürüstlükle kağıda dökülmüş hali.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri.

Menüye dön