Jerzy Kosinski – Bir Yerde

Jerzy Kosinski çok uzun zaman önce, Boyalı Kuş adlı kitabıyla girdi hayatıma. O kitabı okuduğumdan beri Jerzy Kosinski’ye yaklaşmamaya çalışıyordum aslında ama dün dayanamayıp Bir Yerde adlı kitabını da aldım ve hemen bitirdim tabii. Kosinski ilginç bir adam, bir okur olarak sizi ne zaman nereye taşıyacağını pek kestiremiyorsunuz. Belki de bu yüzden çok seviyorum bu adamı kim bilir…

Jerzy Kosinski

Jerzy Kosinski ve bahçe özlemi

Jerzy Kosinski’nin Bir Yerde adlı kitabı, minicik bir kitap olduğundan bir oturuşta bitiyor ve zaten meraktan sayfaları hızlı hızlı çeviriyor insan. Bittiğinde de, çok snob bir havanızda değilseniz, “Vay anasını, ne acayip!” gibi tepkiler verebilirsiniz diye düşünüyorum. Dili harika, çevirisi de şahane, su gibi akıp gidiyor kitap. Kapak arkası yorumları zaten yapmadığımı bildiğinizden konusuna hiç girmeyeceğim ama karakteri seveceğinize eminim. İnsanın böylesi ince ince işlenmiş bir karakteri sevmemesinin imkanı yok diye düşünüyorum. Bir de bahçe özlemi çekebilirsiniz, ben ağaçlara falan sarılmak istediğimi hatırlıyorum. Kitap boyunca o kadar güzel tasvir ediliyor ki yeşillikler, çiçekler ve o bahçe, insan şehirde yaşadığına lanet ediyor.

Jerzy Kosinski

Hani bazı yazarlar vardır, ne yazsa okunur, Jerzy Kosinski de onlardan biri. Dediğim gibi, muhakkak okuyun hala okumadıysanız. İyidir…

Kimler okusun?

16 yaşını aşmış herkes okusun.

Kimler okumasın?

Bir Yerde adlı kitabı okumamak için bir bahane bulamıyorum ancak Boyalı Kuş oldukça yoğun ve can yakabilen bir kitap, fazlaca duygusal olanlar okumasın demeyeceğim ancak en azından dikkatli okusun.

E Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Jerzy Kosinski – Bir Yerde

“Benim sürdürmek zorunda olduğum hiçbir alışkanlığım yok… en sevdiğim yemekler listesi diye bir şeyim bile yok… benim için başlıca amaç, diğer insanlara hayatın izin verdiği kadar yakın olmaktır. Bundan başka hiçbir şey beni pek heyecanlandırmaz… Hiçbir şey de içimde bundan çok ilgi uyandırmaz.” Kosinski, ‘Bir Yerde’ adlı romanını beyaz perdeye uyarlamış, filmde Peter Sellers ile Shirley Mc Douglas, Jack Warlain rol almıştır. Bu senaryo Kosinski’nin Altın Küre’ye aday gösterilmesine yol açmış, ayrıca ona Yılın En İyi Senaryo Yazarı Ödülü’nü de getirmiştir.

Menüye dön