Javier Marias – Yazınsal Yaşamlar (Ünlü Yazarların Gizli Yaşamları)

Sevdiğim ya da daha tanışma fırsatı bulamadığım yazarlar hakkında okumayı gerçekten çok seviyorum. Özellikle bu yazılar enfes bir yazarın elinden çıktıysa. Javier Marias inanılmaz bir anlatıcı ve yazarlar hakkında bildikleri de hayli eğlenceli!

Javier Marias - Yazınsal Yaşamlar (Ünlü Yazarların Gizli Yaşamları)

Yazınsal Yaşamlar (Ünlü Yazarların Gizli Yaşamları), ünlü yazarların her yerde yer alan yaşam hikayelerine pek benzemiyor. İnternette dolanıp yazarların hayat hikayelerine göz attıysanız bile bu kitapta çok daha fazlasını bulacağızına emin olabilirsiniz. Marias’ın dili, biraz magazinsel bir şekilde anlattığı hikayelerle bir araya gelince ortaya harika bir kitap çıkmış. Bu kitabı mutlaka alın ve okurken yanınızda not alacağınız bir defter ve bir kalem olmasına özen gösterin. Hem okumadığım yazarların kitaplarını hem de şairlerin şiirlerini bilgisayar başına geçip aratacağım diye bu kadar uzun zaman kaybetmeseydim kitap çok kısa bir zamanda bitecekti. Ancak kendisiyle kalmayıp büyüyen bir kitap bu ve tam da bu yüzden okuması diğer kitaplara göre çok daha zevkli. Yazarların ilginç yazarlarını merak ediyorsanız sakın kaçırmayın derim. Keyifle!
Javier Marias - Yazınsal Yaşamlar (Ünlü Yazarların Gizli Yaşamları)
Tanıtım yazısı:İspanyol romancı ve deneme yazarı Javier Marías, birçok ülkede büyük ilgi gören Yazınsal Yaşamlar’da, ünlü yazarların kısa yaşam öykülerini sevecen ve saygılı, ama bir hayli de alaycı bir yaklaşımla sunuyor okurlara.Faulkner ve Conrad’dan James Joyce ve Henry James’e, Arthur Conan Doyle ve Robert Louis Stevenson’dan Turgenyev ve Thomas Mann’a, Rainer Maria Rilke ve Malcolm Lowry’den Rimbaud ve Oscar Wilde’a, Mişima’dan Laurence Sterne’e, pek çok yazarı, gerçeklerden sapmadan nerdeyse birer roman kişisine dönüştürüyor, onların gizli dileğinin bu olduğu inancıyla.”Gelip Geçen Kadınlar” bölümünde, sıradışı yaşamlarıyla ilgi odağı olmuş ya da büyük yazarlara esin vermiş kadınlar anlatılıyor. Kitabın sonunda ise, Marías, kendi kartpostal koleksiyonundan seçtikleri eşliğinde, en sevdiği yazarların pozlarını, havalarını, yüz ifadelerini eğlenceli bir bakışla yorumluyor. Yazınsal Yaşamlar, gerçek bir edebiyat şenliği.

Buradan satın alın: Javier Marias – Yazınsal Yaşamlar (Ünlü Yazarların Gizli Yaşamları)
Bu kitapla ne içilir: Yeni demlenmiş çay.
Bu kitapla ne dinlenir: Hem neşeli hem dingin şu liste.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön