Japon Yapmış – Onur Ataoğlu

Japon Yapmış, çok uzun yıllar önce aldığım ve ne yazık ki bu zamana kadar okumaya fırsat bulamadığım bir kitaptı. Bu sene Japonya ve Japon kültürü hakkında daha fazla kitap okumaya karar verdiğimden nihayet sıra gelebildi. Onur Ataoğlu müthiş bir kitap çıkarmış ortaya. Japonya’yı çok iyi gözlemlemesinin yanı sıra, okuması çok zevkli bir kitap yazmayı da başarabilmiş.

Japon Yapmış, Onur Ataoğlu’nun Japonya’da yaşadığı süre boyunca öğrendikleri ve gözlemlediklerinden oluşan bir kitap. Hayli meraklı bir insan olduğundan neredeyse her konuda yazmayı başarabilmiş. Sakuraların ne zaman görülmesi gerektiğinden ikebananın nasıl ortaya çıktığına kadar bir sürü şey öğrenecek, bu başlıkları daha derinlemesine araştırmak için can atacaksınız eminim. Yani en azından ben sumo hakkındaki bölümü okurken dayanamayıp Youtube’dan hemen bir sumo videosu açtım. Hakkında birkaç şey daha bildiğim için farklı gözlerle izledim bu kez sumoyu, açıkçası heyecanlanmadım desem yalan olur. Sonrasında bol bol sushi ve çeşitli Japon yemeğini aş erdiğim bir emekli sumocu araştırmam da olmadı değil. Japonya’ya biraz da olsun ilginiz varsa bu kitabı bol kahkaha ve merakla okuyacağınıza eminim. Yazarın diğer kitaplarını da en kısa zamanda burada paylaşıyor olacağım, bana yetişin derim. Keyifle!

Japon Yapmış - Onur Ataoğlu

Çınar Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Japon Yapmış – Onur Ataoğlu

Dünya üzerinde Türkçeden başka hiçbir dilde, hatta Japonca’da bile “Japon yapmış” kadar Japonya’yı ve Japonları açıklayabilecek kısalıkta ve kudrette bir deyiş yoktur. Halkımız bilmeden veya bilerek, Japonlara özgü Zen Budizminin sade ve derin felsefesi ile uyumlu bir özdeyiş üretmiştir. Bu özdeyiş, Japonya’ya ve Japon halkına bakışımızı özetler; hayran olma, takdir etme, imrenme, taraf tutma, destekleme, hayıflanma, iç çekme, özeleştiri, kıskanma ve bazen motive olma! Japon ne yapmıştır, nasıl yapmıştır, niye yapmıştır, pek bilinmez; ama yapmıştır işte!

Onur Ataoğlu, Japon yaratılış efsanelerinden Budizme, Japonya tarihinden modern günlük hayata, samuray ve geyşalardan manga ve haikulara uzanan geniş bir yelpazede Japonun neler yaptığını anlatıyor… Üstelik hem düşündüren hem de eğlendiren bir dilde.

Serinin diğer kitapları:

Japon Ne Yapmış
Japon Yapmış Türk Gezmiş

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön