Jan-Philipp Sendker – The Art of Hearing Heartbeats

İlk romanlar çok önemlidir derim her zaman. Eğer bir yazarın ilk romanını beğendiysem bundan sonraki kitaplarını da okuyacağım demektir. Jan-Philipp Sendker‘ın ilk romanı The Art of Hearing Heartbeats okurken de okuduktan sonra da yüzümde bir gülücük bırakmayı başardı.

Jan-Philipp Sendker art-of-hearing-heartbeats

Aslında Burma’da geçen bir aşk romanı olsa da kitapta çok daha fazlası var. Ben aşktan ziyade insanların dünyayı nasıl algıladıklarıyla daha çok ilgilendim. Özellikle kırsal kesimde yaşayan insan ve şehirli insan arasında farkları değişik bir bakış açısıyla yakalamak gerçekten çok hoştu. Gerçi aşka pek takılmadım diyorum ama kitaptaki aşk öyle böyle bir aşk değil açıkçası.

Kitap dilimize Koridor Yayıncılık tarafından çevrilmiş. Ben daha çevrilmeden İngilizce çevirisini okudum, gerçekten çok iyiydi. Yazarın kitapla ilgili videosunu da aşağıda bulabilirsiniz. Keyifle!

Jan-Philipp Sendker ve ilk romanın başarısı

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Jan-Philipp Sendker – Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler

Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Japonya, Sırbistan, İsrail ve Hırvatistan’da sadece, okuyanların birbirlerine tavsiyesiyle yüz binlerce sattı, en çok konuşulan kitaplardan biri oldu.

Başarılı ve ünlü bir avukat olan babası tam da Julia’nın fakülteden mezun olduğu günün ertesi sabahı ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur. Birkaç yıl sonra ise annesi şans eseri bulmacanın bir parçasını bulacaktır – Mi Mi adlı gizemli bir kadına 40 yıl önce yazılmış ama gönderilmemiş bir mektup.
Babasının geçmişindeki gizemi çözme isteğiyle Julia kariyerini ve önünde onu bekleyen hayatı bir kenara koyar ve Mi Mi’nin bir zamanlar yaşamış olduğu yere gider. Yolculuğu onu doğunun esrarengiz bir bölgesine, küçük bir dağ kasabasına götürür. Orada babasını tanıyan ve kendisi hakkında da inanılmaz şekilde bilgi sahibi olan bir adamla karşılaşır. Merakına teslim olarak onunla her öğleden sonrası buluşup ondan babasının gençliği hakkında şaşırtıcı hikayeler dinler – çocukken kör olmuş, manastırda yetiştirilmiş ve hepsinden öte oralı bir kıza delice bir tutku beslemiştir.

“Acı tatlı unutulmaz bir hikaye.”
Library Journal

“Ne kadar denesem de bu kitabın nasıl bir sihre sahip olduğunu anlatırken hakkını veremeyebilirim.”
Caroline Leavitt

“Öyle akıcı ve duygusal ki… büyük bir paket mendili yanınızda bulundurmanızı öneririz.”
Publishers Weekly

“Avrupa’da kısa sürede bir hit olan bu kitap, okuyucuyu adeta mest ediyor.”
Booklist

“Kalbinizin derinliklerine kadar işleyecek bir hikaye. Doğunun spiritüelliği ve masal tadında bir romantizm… Nicholas Sparks ve Elizabeth Gilbert hayranları bu kitaba doyamayacak.”
Kirkus Reviews

← Önceki yazı
Menüye dön