J. W. Ironmonger – Maximilian Ponder’ın Muteber Beyni

J. W. Ironmonger’in ilk romanı Maximilian Ponder’ın Muteber Beyni hayli ilginç ve bir o kadar da iyi bir roman. Özellikle ilk roman için mükemmel diyebilirim. Konusu itibariyle yeteri kadar ilgi çekiyor zaten, bir de yazarın sürükleyici anlatımı ve karakterleri ile harika bir kitap çıkmış ortaya. Kitabı okurken ne kadar gereksiz şey bildiğimi, bu çöp bilgilerin nerede ne zaman işime yaracağını düşündüm durdum. Beynimi kataloglamaya çalışsam kaç senemi alırdı acaba?

Maximilian Ponder'ın Muteber Beyni

Kolektif Kitap’tan çıkan Maximilian Ponder’ın Muteber Beyni’nin tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya. Keyifle!

Maximilian Ponder, her anısını kaydetmek amacıyla otuz yıl boyunca hayattan elini ayağını çeker. Ama şimdi, insan zihninin haritasını çıkarmaya yardım edecek defterler ve günlüklerden oluşan başyapıtı Katalog’un ortasında ölü halde yatmaktadır. Ancak arkadaşı Adam Last’ın polisi arayıp Max’in öldüğünü haber vermeden önce, projenin tamamlanabilmesi adına yerine getirmesi gereken korkunç bir görevi vardır.

Maximilian Ponder’ın Muteber Beyni hem insan zihnini ve anıları anlamak  için ömür boyu süren bir arayışa, hem de hayata dair bir roman…

“Bir bakıma, eminim Max de böyle derdi, ortada bir başlangıç yok. Sadece Büyük Patlama, doğa yasalarının müthiş rastlantılarıyla ortaya çıkan, durmaksızın genişleyen bir evren, evrenin içinde soğuyan gezegenler ve atmosferler ve ilkel çorba ve nihayetinde doğal seleksiyonun akıl almaz şartları sonucu varlığa gelen sen, ben ve açılıp kapanan ceviz masada ölü ölü yatan Max Ponder var belki de. İşte hikaye bu, derdi Max sanki detaylar onu hiç rahatsız etmezmiş gibi. Ediyordu halbuki. Kafayı detaylarla bozmuştu.”

Menüye dön