Italo Svevo – Zeno’nun Bilinci

Zeno’nun Bilinci Italo Svevo’nun okuduğum ilk kitabı ve sanırım yazarın birkaç kitabını daha okumak istiyorum. Yaratılan karakterler o kadar enfes ki insan Svevo’nun karşısında eğilmek istiyor resmen. Gerçekten çok farklı bir sese ve tarza sahip olan yazar herkesi olduğu gibi sizi de çok etkileyecek eminim.

italo svevo - zeno'nun bilinci

Ancak her çok fazla övülen kitapta olduğu gibi Zeno’nun Bilinci’ni çok sıkıcı ve kıyaslandığı Proust’un yanına yaklaşamaz bulan insanlar da yok değil. İtalya’nın Proust’u olarak anılan Svevo kanımca Proust’u okuyup da sıkılan insanlar tarafından da okunabilir çünkü kitapta olaylar Proust’a kıyasla biraz daha hızlı gerçekleşiyor. Oldukça hoş bir anti kahraman olan Zeno ise hemen sempati duyacağınız bir karakter. Kitabın ilk bölümlerinde Zeno’yu rahmetli büyükbabama benzettiğimden midir bilmem hemen çok sevdim. Ancak kitabın sonlarına doğru biraz soğuduysam da Zeno şahsına münhasır bir tip. Doktor S’in notuyla başlayan kitapta, itiraflarını yazdığı defterinden okuyoruz Zeno’nun Bilinci’ni. Nasıl aşık olduğunu, nasıl iş yaptığını, kimlere ne diye kızıp ne diye küstüğünü, sigarayı bırakmakla savaşını ve daha gerekli gereksiz birçok detayı anlatıyor Zeno. Siz de zevkten dört köşe olmuş bir şekilde okuyorsunuz. Kendini okutan bir kitap bu. Özellikle son dönemde iyi bir karaktere rastlamadıysanız Zeno’ya resmen tutunur gibi okuyacaksınız kitabı. Bilinç akışı ile yazılmış kitapları seviyorsanız da özellikle bayılacağınıza eminim. Ancak çok hoşlanmıyorsanız kitapçıda birkaç sayfa okuduktan sonra alma kararı verin derim.

italo svevo - zeno'nun bilinci

Tanıtım yazısı:

Modern İtalyan edebiyatının büyük ustası Italo Svevo’nun başyapıtı sayılan Zeno’nun Bilinci, yarıda kalan bir ruhbilimsel çözümlemenin öyküsüdür. Hastanın, başka bir deyişle romanın başkişisi Zeno’nun psikanaliz seanslarına inancını yitirip yüzüstü bıraktığı doktor, öç almak için onun kendi eliyle not ettiği özyaşamöyküsünü kamuoyuna sunar…

Yaşam düpedüz bir hastalık mıdır ya da hastalık sanılan şey yaşamın kendisi midir? Nedir Zeno’nun çözümsüz hastalığı? “Yaşama illeti” mi? Zeno geçmişine eğilir, yaşamı boyunca illetinden kurtulmaya çalışırken başvurduğu birbirinden zavallıca binbir çareyi incecik, zehir gibi bir alayla sıralar. Ve sonunda iyileşir… mi acaba?

Svevo’nun bu ölümsüz yapıtını, Neyyire Gül Işık’ın İtalyanca aslından yaptığı ustalıklı çeviri ve Zeno’nun Bilinci üstüne kapsamlı bir incelemesiyle sunuyoruz.

Bu kitapla ne dinlenir: Bach
Bu kitapla ne içilir: Papatya çayı
Menüye dön