İstanbul’u Yel Üfürdü Su Götürdü – Eser Tutel

İstanbul’u Yel Üfürdü Su Götürdü son dönemde okuduğum en güzel anı kitaplarından biriydi. Hem İstanbul’u, hem İstanbul yoluyla Türkiye tarihini çizgi romanlar, radyo, at yarışları ve daha nicesiyle anlatıyor Eser Tutel. Dili o kadar tatlı ki kitap okumaktan ziyade onunla sohbet ediyor gibi hissettim bu güzelim kitap boyunca. Açıkçası, uzun zamandır hiç bitmesin dediğim nadir kitaplardan biri oldu bu.

İstanbul’u Yel Üfürdü Su Götürdü her biri birbirinden hoş dokuz bölümden oluşuyor. Kadıköy’de alınan bir arsadan tiyatrolara, çizgi romanlardan, radyolu günlere, Galatasaray’da geçen pek keyifli bir eğitimden spora, eski kitapçılardan at yarışlarına ve Atatürk’ün vefat ettiği güne kadar çok renkli anılar birbirini izliyor. Eser Tutel anılarını anlatırken bir dönemin çizgi romanları hakkında pek keyifli bilgiler de aktarıyor. Ankara Radyosu, İstanbul Radyosu derken Türkiye’de radyonun ilk zamanlarından ve en popüler olduğu zamanlardan bahsediyor. Ben özellikle Galatasaray’da aldığı eğitimi anlattığı bölümü çok beğendim, zevkle okudum. Ne kadar güzelmiş o zamanlar okullar, öğretmenler… Eser Tutel’in anıları, bir roman gibi okunabilecek, çok tatlı, çok keyifli anılar. Herkesin içinden bir parça bulacağına eminim. Ne yapın edin, okuyun bu kitabı. Keyifle!

2008 yılında kaybettiğimiz yazarı geç keşfetmiş olsam da tam keşfettim diyebilirim. Sizin de aynını yapmanızı, hemen bir kitabını almanızı öneririm. Böylesi hoş bir anı kitabıyla her zaman karşılaşamıyor insan.

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İstanbul’u Yel Üfürdü Su Götürdü – Eser Tutel

Sanıyorum, 40’lı yılların başıydı. Daha ilkokuldaydım. Bir gece evde hep birlikte yemek yiyorduk. Babam, damdan düşer gibi, “Hanım, biliyor musun bugün ne yaptım?” dedi. “Kırk yıl düşünsen aklına gelmez: Kadıköy taraflarında tarla aldım!”
“Tarla mı?!” diya sordu annem. “Kadıköy’de?! Ayol ne yapacağız tarlayı biz?”
Beyoğlu, Balıkpazarı’ndaki evde doğup çocukluğunu yine aynı evde sürmekte olan benim için de Kadıköy taraflarında tarla sahibi olmak, Ay’a gitmekten de öte, inanılmaz bir şeydi.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön