İstanbul Seni Unutmadım – Selim İleri

İstanbul Seni Unutmadım Selim İleri’nin Yıldızlar Altında İstanbul adlı kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı oldu ve yine İstanbul üzerine yazdığı anılarını okumaktan çok keyif aldım diyebilirim. Bu kitabında da özellikle Boğaziçi’ni ve diğer semtleri anlatırken güzelim yeşilliklerden ve çiçeklerden bahsediyor. İçinizde bir buruklukla okusanız da, eski İstanbul’u bir güzel yaşatıyor size.

İstanbul Seni Unutmadım’da yakut, zebercet, safir ve topaz gibi renklerle bezenmiş, akide kavanozları üzerinden bir İstanbul tasviri var. Yakut kırmızısı, topaz sarısı, zümrüt yeşili vitrinleriyle eczaneler; Melek, Saray, Emek, Lale gibi isimleriyle sinemalar ve çokça da Kadıköy anılarına karışacaksınız. Şimdi ancak sararmış gazete sayfalarında rastlanan gazinolar, Işıltılı Zeki Mürenler, Behiç Aksoyla, Sevim Çağlayanlar… Anılarda sisli puslu yaşıyorlar. Sonra Gülhane Parkı, Sultanahmet, Sahaflar Çarşısı sökün ediyor peşpeşe zihinlere. On dört yaşında ta Cihangir’den buralara kitap merakıyla yürümek, geç saatlere kadar dolaşmak zevkini yaşayacaksınız Selim İleri’yle. Bu kitap İstanbul’u 1950lerden kalan anılarıyla, kıyaslamalarıyla tatlı tatlı yeniden tanıtıyor meraklı okurlara. Avrupa Yakası’ndan tekrar Anadolu yakasına Kadıköyü’ne dönüyor yazar. Edebiyatta Çamlıca nasıl işlenmiş? Recaizade Ekrem’den Namık Kemal’e, Abdülhak Hamid’den Yahya Kemal Beyatlı’ya kadar yazarlarımızın Çamlıca’ya övgüleri bir bir sıralanıyor. Elbette İstanbul söz konusu olur da Boğaziçi unutulur mu? Vapurlarıyla, iskeleleriyle rengarenk gözünüze geliyor Boğaziçi. Sadece bu konu Selim İleri’yi meraka cezbetmediğinden diğer yazarların eserlerinde anlatılan İstanbul’a da yer veriyor yazar. İstanbul’a geçmişten, İstanbul hala güzelken bakmak isteyenler için pek keyifli bir okuma sunuyor. Meraklıları kaçırmasın derim.

İstanbul Seni Unutmadım - Selim İleri

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İstanbul Seni Unutmadım – Selim İleri

Herkesin unuttuğu sanılan ama başta Selim İleri olmak üzere gerçek İstanbulseverlerin asla unutmadığı unutamayacağı bir İstanbul’un yazıları… Bu İstanbul’u yok edecek planları, programları, yıkımları, o İstanbul’un Boğaz’ına bir hançer gibi sokulan kazıklı yolları hazırlayanlara kızarak değil, bu şehri hiç anlamadıkları için acıyarak okuyacaksınız… Her zamanki Selim İleri ustalığı ve kadirşinaslığı…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön