İstanbul Kahini – Michael David Lukas

İstanbul Kahini bundan yıllar önce kapağına vurulup aldığım kitaplardan biriydi. Bir kez kitaplığıma girdikten sonra onca kitabın arasında kayboldu elbette. Şu sıralar keyfimi yerine getirecek ve kafamı dağıtacak kitaplar peşindeyim. Kitaplığımı alt üst ederken bu kitaba rastlayınca ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

İstanbul Kahini - Michael David Lukas

Eski İstanbul hakkında okumayı ne kadar çok sevdiğimi biliyorsunuz ve içinde eskinin İstanbul’u olan kitapları da biraz kötü günlerime saklıyorum. Bu kitap evde olmak zorunda kaldığımız şu günlerde beni bir güzel İstanbul’a götürdü. Normalde pek de iyi yorumlayamayacağım bir kitap olsa da beni birkaç dakikalığına da olsa büyülü bir mekana götürdüğü için severek okudum.

Ana karakter, Eleonora, doğumuyla yaşayacağı hayatın ne kadar değişik olacağı daha en başından belli olan bir kız. Bu kızın en büyük özelliği ise zekası ve yaşına göre hayli olgun olan kişiliği. Osmanlının Köstencesinde sakin bir hayat sürerken babasının peşinde (hayli ilginç bir şekilde) İstanbul’a gidiyor Eleonora. Burada yaşayacakları ise tüm hayatını değiştiriyor.

Kitabı hiçbir beklentim olmadan okudum. Yazarın ne diline ne de hikayesine takıldım. Sadece Eleonora’nın peşinden sürüklenmek ve İstanbul’un şaşasına kapılmak istedim. Oldu da. Kitabın sonunda yazarın sanki bir devam kitabı yazmak istediğini hissettim. Belki de kaderini kendi yazmak isteyen tüm karakterler için böyle bir son belirlemiştir. Hafif bir okuma peşindeyseniz öneririm ancak beklentisizi okumanız en iyisi olur. Keyifle!

Hazır buradayken şuna da göz atabilirsiniz: Yusuf’un Limanları – Can Orhun

Pegasus Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İstanbul Kahini – Michael David Lukas

Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Dönemini, Sultan II. Abdülhamit’in Danışmanı Küçük Yahudi Kızı Eleonora Cohen’in Gözlerinden Keşfedin.

“Büyüleyici bir roman… Tutku ve entrika dolu, baştan çıkarıcı bir öykü… Bir oturuşta okunabilecek, tüyler ürperten tanımlarıyla okuyucuyu başka bir yer ve zamana taşıyacak.”
-Today’s Zaman

“Bu muhteşem romanda Osmanlı İmparatorluğu’nun efsunlu sesleri ve ihtişamlı görüntüleri adeta sayfalardan dışarı taşıp canlanıyor.”
-Booklist

“Sarsıcı, muhteşem bir roman… Michael David Lukas, yıkılmak üzere olduğunu bilmeyen Osmanlı İmparatorluğu’nun kokusunu, seslerini, parıldayan güzelliğini, hilekâr entrikalarını ve aynı zamanda naifliğini ustaca yakalıyor.”
-Siobhan Fallon

“Bu sihirli roman, Osmanlı İmparatorluğu’nun büyülü ve mistik dünyasını daha önce benzeri görülmemiş bir başarıyla anlatıyor.”
-Book Beast

“İstanbul Kâhini, okuyucusunu büyüleyip ayaklarını yerden kesiyor.”
-Vanity Fair

Menüye dön