Islands of Abandonment – Cal Flyn

Islands of Abandonment İskoç yazar Cal Flyn’in 2021 yılında yazdığı ve The Baillie Gifford Prize for Non-Fiction Award başta olmak üzere birçok ödüle aday olan bir kitabı. Konusu itibariyle çok ilgimi çeken bu kitabı seveceğimi tahmin ediyordum ancak yazar beklentilerimden çok daha fazlasını sunduğu için kitaba hayran kaldım diyebilirim. Öğrendiğim onca şey için minnettar olduğum o güzelim kitaplardan biri oldu Islands of Abandonment.

Islands of Abandonment - Cal Flyn

Islands of Abandonment terkedilmiş yerlerden ve bu yerlerin terk edildikten sonra nasıl bir değişime uğradıklarından bahsediyor. Bu terk edilmiş bölgeler arasında Kıbrıs, Çernobil, Detroit, Tanzanya, İskoçya, Fransa ve daha nicesi var. Hepsinin hikayesi birbirinden farklı olsa da bu terk edilmiş bölgeleri doğanın nasıl tekrar ele geçirdiğini okumak gerçekten muazzamdı. Yazar kitapta geçen her bölgeyi ziyaret ediyor ve bu terk edilmiş bölgelerin tarihine değinirken, terk edildikten sonra nasıl göründüklerini ve insana ne hissettirdiklerini enfes bir şekilde anlatıyor.

Islands of Abandonment her satırı büyük titizlikle araştırıldığı daha ilk sayfalarında belli olan kurgu dışı kitaplardan biri. Cal Flyn’in insanı sıkmayan ve zorlamayan anlatımı sayesinde savaş, savaş silahları ve endüstriyel zehirler nedeniyle mahvolmuş ve sonunda insanlarca terk edilmiş onca şehri öğrendim. Ve işin en önemli tarafı bu yerlerin insan müdahalesi olmadan nasıl kendi kendine düzeldiğini ve tekrar canlandığını gördüm. Flyn bu gezegende geçici olduğumuzu ve yaptıklarımızın sonuçlarına er geç katlanacağımızı çok net bir şekilde gösteriyor. Ancak bir yandan da doğanın mucizelerini anlatarak insana umut veriyor.

Islands of Abandonment insanlığın o hem karanlık hem de muhteşem tarihi ve doğa üzerine çok düşünmeme sebep oldu. Bir yandan da Cal Flyn’in böylesi bir konuyu anlatırken neredeyse her bölümde edebiyata değinip, çeşitli romanlardan örnekler vermesine hayran kaldım. Her iyi kurgu dışı kitapta olduğu gibi sunduğundan fazlasını öğrenme isteği uyandırırken bana okunacak yeni kitaplar da gösterdi. İyi bir kurgu dışı kitap okumak peşindeyseniz öneririm. Keyifle ve umutla!

HarperCollins Publishers’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Islands of Abandonment – Cal Flyn

THE SUNDAY TIMES’ BESTSELLER AND SCIENCE AND ENVIRONMENT BOOK OF THE YEAR
SHORTLISTED FOR THE BAILLIE GIFFORD PRIZE
SHORTLISTED FOR THE WAINWRIGHT CONSERVATION AWARD
SHORTLISTED FOR THE BRITISH ACADEMY BOOK PRIZE
LONGLISTED FOR THE HIGHLAND BOOK PRIZE

This is a book about abandoned places: ghost towns and exclusion zones, no man’s lands and fortress islands – and what happens when nature is allowed to reclaim its place.

In Chernobyl, following the nuclear disaster, only a handful of people returned to their dangerously irradiated homes. On an uninhabited Scottish island, feral cattle live entirely wild. In Detroit, once America’s fourth-largest city, entire streets of houses are falling in on themselves, looters slipping through otherwise silent neighbourhoods.

This book explores the extraordinary places where humans no longer live – or survive in tiny, precarious numbers – to give us a possible glimpse of what happens when mankind’s impact on nature is forced to stop. From Tanzanian mountains to the volcanic Caribbean, the forbidden areas of France to the mining regions of Scotland, Flyn brings together some of the most desolate, eerie, ravaged and polluted areas in the world – and shows how, against all odds, they offer our best opportunities for environmental recovery.

By turns haunted and hopeful, this luminously written world study is pinned together with profound insight and new ecological discoveries that together map an answer to the big questions: what happens after we’re gone, and how far can our damage to nature be undone?

More praise for Islands of Abandonment

‘Extraordinary … Just when you thought there was nowhere left to explore, along comes an author with a new category of terrain … Dazzling’ SPECTATOR

‘A haunting look at how nature fights back … Beautiful, evocative’ SUNDAY TIMES

‘Flyn’s brave, thorough book sets out to explore places where angels fear to tread … The result is fascinating, eerie and strange … There is some thrilling writing here’ KATHLEEN JAMIE, NEW STATESMAN

‘Wonderful’ ADAM NICOLSON

‘Exhilarating’ DAILY TELEGRAPH

Menüye dön