İşi Pişirmeden Önce Ne Pişirmeli? – Ayşe Kilimci

İşi Pişirmeden Önce Ne Pişirmeli? Ayşe Kilimci’nin Ot Var, Çiçek Var, Sevdalığa Çare Var adlı kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı ve umarım sonuncu da olmayacak. Ayşe Kilimci insanı kahkahalara boğan bir yazar. Bu kahkahaların yanında bir de bol bol yeni bilgi ediniyorsunuz ki bu da kitaplarının en tatlı tarafı kanımca.

İşi Pişirmeden Önce Ne Pişirmeli? dünyanın her yanındaki türlü türlü afrodizyaklardan, tarih boyunca insanların dertlerine derman olacak yiyecek arayışlarından bahsediyor. Yiyecek ve seks arasındaki o enfes ve hayli eski ilişkiyi de pek bir güzel anlatıyor doğrusu. İçinde birbirinden güzel resimler ve çok şaşıracağınız, ara ara bol bol güleceğiniz bilgiler olan bu kitabı kısa bir yolculukta, minik bir tatilde yanınıza alıp okusanız ne tatlı olur. Şimdi havalar da güzelleşmişken her yerde piknik ve kısa kaçamak fotoğrafları görüyorum, tam zamanı anlayacağınız. Hınzır adlı, fettan yemekleri de çevrenizdekilerle paylaşıp kıskıs gülmeyi ihmal etmeyin. Ağız tadınız da gönül tadınız da bozulmasın efendim. Keyifle!

“Hayat kısa, geceler uzun, döşek ibadet yeri… Öyle olmasa ananem niye dedi, ‘Kocasına sırtını dönen gelinin üstüne, sabaha kadar cehennem koru kürer melaikeler…’ Yani o kadar günah, ı-ıh demek. Peki o hazret ı-ıh derse, ben uyuycam, ilişmeyin derse, erkeklere de ateş kürenecek mi acep?”

İşi Pişirmeden Önce Ne Pişirmeli? - Ayşe Kilimci

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İşi Pişirmeden Önce Ne Pişirmeli? – Ayşe Kilimci

İki tad var ki, vazgeçilmez; ağız tadıyla, gönül tadı. Bunlar da hiçbir yerde satılmaz. Karnı aç olana bir somun yeter, yer, yatar, uyur. Gönül açlığı çekene ise ne fırında derman bulunur, ne hekimde…

Hüner kimdedir?
Sofrada mı, âşıkta mı, yoksa hayata ve keyfe heveste mi?
Eski çağdan günümüze, aşkı kışkırtan, maşuğu coşturan, hasrete iyi gelen yiyecek-içecek hangileri?
Hadi elmayı dişledik, fettan vişneyle aşnafişneye koyulduk, ayvayı yiyen ne yapacak?
Muska mı, aktar mı, aganigi naganigi mi?
Hovardalar ne yer ne içer?
Zıkkımın kökünü kim içer?
Aşk iksiri mi? Hadi canım, ortada aşk mı kaldı, diyenlere hangi reçeteyi yazmalı, hangi terkibi vermeli?
İşte, işi pişirmeden önce ne pişirmeli? ömrünüze de derman, sofranıza da, sonrasına da (!) naçizane…

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön