Irving Stone – The Agony and the Ecstasy

Irving Stone‘un “The Agony and the Ecstasy” adlı kitabı, tam da alışkanlık haline gelmek üzereyken bitti. Kendimi ilginç bir şekilde boşlukta hissediyorum, ara ara yeri doldurulamayacak uzunca bir hardcover okumak insana gerçekten okuduğunu hissettiriyor. Özellikle kitapla aranızda başka hiçbir şeyin telafi edemeyeceği bir ilişki meydana geldiyse ve onunla yatıp onunla kalktıysanız biraz boşluğa düşmeniz kaçınılmaz oluyor.

The Agony and the Ecstasy - Irving stone

Michelangelo’nun yaşadıklarını, yakın çevresini, o dönemin kardinallerini ve İtalya’sını (16. yy), heykellerini ve diğer çalışmalarını hayata geçirirken nelerle uğraştığını, Irving Stone’un akıcı diliyle kendimden geçerek okudum. Özellikle her heykelden sonra bilgisayarın başına oturup incelemeler yaptım kendimce. David, Moses, Pieta ve diğerleri… Birazcık meraklı bir insansanız, bu kitabı okuduktan sonra merakınızı gidermek için birçok kitap okuyup, film seyretmek isteyeceksiniz eminim. Benim başıma gelen de bu oldu nitekim.

Michelangelo Irving Stone

Irving Stone ve Michelangelo

İlahi yeteneği bir yana, kişiliği zaten yeteri kadar göz alıcı olduğundan Michelangelo’ya ister istemez birazcık aşık oluyor insan kitabı okurken. Aşka, sanata ve insana verdiği değeri gördükçe kendinizi de sorguluyorsunuz farkına varmadan. Bunun dışında, Michelangelo mermere öyle bir aşk duyuyor ki, siz de bir anda heykeltraş olma hayalleri kurup, mermerin tozunu ciğerlerinize karıştırmak ve gece gündüz heykel üzerinde çalışmak istiyorsunuz. Yani, en azından ben çok istedim…

Tüm bu güzel şeylerin dışında, küçük bir nazar boncuğu misali, ara ara canımı sıkan tek şey ayrıntılar oldu. Irving Stone Michelangelo’nun hayatını gerçekten oldukça ayrıntılı bir şekilde çalışmış, ancak okuyucuya da neredeyse her ayrıntıyı vermiş. Ayrıntılardan hoşlanan bir okur değilseniz boğulma ihtimalini göz önüne almanızı öneririm.

Michelangelo ırving Stone

Son olarak, içime işleyen onca cümle arasından en çok sevdiğimi de paylaşmak istedim; Michelangelo’nun nasıl bir insan olduğuna dair çok şey anlatıyor…

One should not become an artist because he can, but because he must. It is only for those who would be miserable without it.

-Michelangelo

Kimler okusun?

Sanat ve tarihle ilgilenen ya da farklı bir biyografi okumak isteyen herkes.

Kimler okumasın?

Çokça ayrıntıya dayanamayacak kimseler.

Menüye dön