İri Memeler ve Geniş Kalçalar – Mo Yan

İri Memeler ve Geniş Kalçalar Kızıl Darı Tarlaları’ndan sonra Mo Yan’ın okuduğum ikinci kitabı oldu ve sanırım uzunca bir süre de Mo Yan okuyamayacağım. Okuyamayacağım çünkü Mo Yan öyle bir yazar ki ondan sonra okuyacağınız yazarlar detay nedir bilmiyormuş gibi gelecek bana. 1040 sayfalık bu roman insanı fazlasıyla etkiliyor emin olun.

İri Memeler ve Geniş Kalçalar - Mo Yan

Mo Yan da zamanında şöyle demiş: “İsterseniz diğer kitaplarımı okumayın ama İri Memeler ve Geniş Kalçalar’ı okumanız gerek. Bu kitapta tarih, savaş, siyaset, açlık, din, aşk ve seks hakkında yazdım.” Bunları da bir aile üzerinden anlatıyor yazar. Onlarla yiyip içip, onlarla acı çekiyor hale geldim bir yerden sonra. Ara sıra etrafımdaki insanlara kitaptan bazı bölümleri okudum, inanın herkes şaşkınlıkla suratıma bakmaya başladı. Bir yerden sonra takip edemediler ya da susmamı istediler. Bir iki sayfa içinde çok şey oluyor bu kitapta… Bazen sinirden köpürecek, bazen gülümseyecek, bazen de ipin ucunu kaçıracak ve birkaç sayfa geriye döneceksiniz. Nobel Ödülü kazanmış bu Çin yazarın bir kitabını okuyacaksınız benim oyum da İri Memeler ve Geniş Kalçalar’dan yana olacak. Mo Yan kelimenin tam anlamıyla eşsiz bir yazar. Sever misiniz bilmem ama farkını göreceğiniz kesin. Keyifle.

İri Memeler ve Geniş Kalçalar - Mo Yan

Tanıtım yazısı:

Nobel ödüllü Mo Yan, Çin toplumunun tüm değerlerini altüst eden Kültür Devrimi sırasında yaşananları, dokuz çocuklu bir ailenin başından geçenlerle yansıtıyor. Çocuklar doğdukları andan büyüyünceye kadar o süreçteki olaylardan her birinin dolaylı ya da dolaysız öznesi veya tanığı oluyorlar. Romanın en önemli kişilerinden biri de o çocukların annesi.
Mo Yan, kitabı nasıl yazdığını ve o anne karakterini nasıl oluşturduğunu şöyle aktarıyor:
“Romanı yazarken hiç çekinmeden annemin kişisel deneyimlerinden yararlandım; ama kitaptaki annenin duygusal deneyimleri kurgusaldır ve Gaomi Kuzeydoğu Bucağı’ndaki pek çok annenin deneyimlerine dayanır. Kitabın girişinde, bu kitabı annemin ruhuna adıyorum, diyorum; ama bu kitabı aslında dünya üzerindeki tüm annelere ithaf ediyorum; tıpkı benim şu kibirli ve vahşi hırsımla o küçücük Gaomi Kuzeydoğu Bucağı’nı Çin’in ve dünyanın mikrokozmosu olarak gördüğüm gibi.”

Buradan satın alın; İri Memeler ve Geniş Kalçalar – Mo Yan

Bu kitapla ne içilir: Rezene çayı

Bu kitapla ne dinlenir: oldukça uzun ve bolca karaktere sahip bir kitap olduğundan sakin bir şeyler dinlemenizi öneririm. Ben 88 Keys adlı çalma listesini dinledim, fena gitmiyor.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön