iPad Elime Geçtiğinden Beri…

Araya hayat ve yorgunluk girdiğinden blogu açamıyorum bile. Daha doğrusu bilgisayarı açmıyorum evde. Bunun birinci nedeni yorgunluk ikinci nedeniyse sevgilinin hediyesi iPad.

log dergisi ipad de 2240284 b

Elektronik kitaplar ortalığı kasıp kavururken ben kütüphaneme bakıp bakıp, insan nasıl okur o güzelim kitapları saçma sapan bir aletten diye düşünürdüm. Şimdi ise -tipik ben- ağaçlara yazık, e-readerlardan gayet de güzel okunuyor kitaplar diye düşünüyorum. Bir de tabi, binlerce bedava kitaba anında ulaşabilme duygusu gerçekten şahane.

Şahane de, ben iPad kucağımda kitap mı okuyorum peki? Meehh. Zamanımın çoğunu kişiselleştirilmiş dergileri okuyarak geçiriyorum. Nedir bunlar? Konuyu seçiyorsun, diyelim ki fiction, uygulama toparlıyor netten fiction ile ilgili makaleleri, istediğini seçip okuyorsun tek bir yerden. Zamanı kısıtlı olan için yeme de yanında yat cinsinden. Lakin insan hangi site ne yazmış bugün diye 50 siteye birden bakamıyor. Siz de benim gibiyseniz buradan en kullanışlı uygulamalara ulaşıp, hayatı kolaylaştırabilir, teknolojinin keyfini sürebilirsiniz. Pek bir cıvık editör havası buldum kendimde. Neyse!

ipad ibooks

iPad’in gözü yorup yormadığını soruyor birçok arkadaşım. Aslında hayır, yormuyor. Zaten iş dolayısıyla akşama kadar bilgisayar başındayım, yoruyorsa bile farkında değilim. iPad’in normal bir kitaba göre daha ağır olduğu bir gerçek, ama içinde binlerce kitap barındırdığını düşününce tüy kadar olduğunu düşündürtüyor insana. Hemen kötülememek lazım, bir kez okumaya alıştıktan sonra bırakamıyor insan.

object of beauty

Zaman buldukça -ki gerçekten bulamıyorum- Steve Martin’in An Object of Beauty adlı romanını okumaya çalışıyorum iPad üzerinden. Bulabilenlere tavsiye ederim bu arada, sanat sepet dolu, eğlenceli bir roman. Neyse, bittiği anda blogda paylaşacağım zaten düşüncelerimi. Steve Martin’i severdim, şimdi daha çok seviyorum.

Yanisi; kitap mı e-kitap mı sorunsalına kendi içimde çözüm ürettim. İkisi de! İkisinin de şahane özellikleri var, ikisi de birbirinden özel. Dolayısıyla kavgaya gürültüye gerek kalmadan sadece okuma eylemine girişmek gerekiyor. Gerisi yayıncının problemi zaten.

Menüye dön