Interior Chinatown – Charles Yu

Interior Chinatown Charles Yu’nun okuduğum ilk kitabı oldu. 2020’de National Book Ödülü’nü kazanan kitap senaryo formatında yazılmış. Bu her ne kadar farklı bir okuma deneyimi sunsa da ve filmlerde görmeye alışkın olduğumuz tipik Asyalı adam profillerine gönderme yapsa da hikaye, karakterlerin hayli sığ oluşu ve yazarın dili ne yazık ki beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Beklentimi biraz yüksek tuttum sanırım.

Interior Chinatown Asyalı Amerikalılara insanların çoğunluğu tarafından nasıl davranıldığına ve nasıl görüldüğüne dair bir sosyal hiciv olarak özetlenebilir. Hatta kitabın sonlarına doğru Amerika’nın Asyalı göçmenler hakkında aldığı kararları yıl yıl okumak da mümkün.Charles Yu’nun filmleri ya da televizyon şovlarını kullanarak jenerik Asyalı adam ya da Asyalı güzel kadın tipleri üzerindenAsyalı Amerikalıların yaşadıklarını anlatması kanımca oldukça dahiyane. Bu jenerik Asyalı adamlar ve onlara verilen rolleri okuyunca gözümün önünde onlarca sahne canlandı. Hepsi az çok birbirinin aynı rollerde ve neredeyse aynı repliklerle karşımıza çıkan onca jenerik Asyalı adam üzerine çok düşündüm. Ve Willis Wu karakterinin tüm ırkçılığa ve önyargılara rağmen bu stereotipten kurtulma çabalarını okumak biraz zorlu bir deneyim oldu benim için.

Interior Chinatown - Charles Yu

Interior Chinatown’ın ana karakteri Willis Wu, jenerik Asyalı adamı oynayan bir aktör ancak bir gün çocukluk hayali “Kung-Fu Guy” olmak istiyor. Çünkü Kung-Fu Guy bir Asyalı olarak Hollywood’da erişebileceği en üst mertebe. Golden Palace adında bir Asya restoranında geçen Black and White adlı polisiye televizyon dizisinde küçük bir rolü var. Replikleri birkaç kelimeyi geçmiyor. Tayvanlı olsa da Çin Mahallesi’nde jenerik bir Asyalı’yı oynuyor. (Çünkü tüm Asyalılar aynı.)

Bir yandan da Willis Wu’nun kişisel hayatına odaklanıyoruz. Zamanının efsane Kung-Fu ustası babası Sifu artık iyice yaşlanmıştır ve açık bir şekilde yardıma ihtiyacı vardır. Wu bir yandan da romantik bir ilişki içinde bulur kendini, karşısındaki kadının kendisinden kat kat üstün olduğunu düşünür.

Interior Chinatown senaryo şeklinde yazıldığından hikaye yer yer insanın kafasını karıştırabiliyor çünkü Wu’nun televizyon şovu ve kişisel hayatı birbirine girebiliyor. Gerçi yazarın yapmak istediği de buydu muhtemelen ancak romanlarda karakter gelişimi ve anlaşılabilir bir olay örgüsü arayan bir okur olarak bunaldığımı belirtmem gerek. Bu tür deneysel kitaplarda hikayenin ve karakterlerin arka plana atılıp tekniğin öne çıkması okuma deneyiminden çok şey götürüyor diye düşünüyorum. Sonuçta bana ne hatırımda kalacak bir karakter ne de doğru düzgün bir hikaye bırakabildi. Ancak yine de hakkını vereyim, jenerik Asyalı adam rolleri ve bunların Asyalı Amerikalılara nasıl yapıştığı üzerine düşünmeme sebep oldu.

Interior Chinatown deneysel romanlardan hoşlanan, göçmenlik, yabancılık, aidiyet konularıyla ilgili okurların çok hoşuna gidecek eminim. Keyifle!

Europa Editions’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Interior Chinatown – Charles Yu

From the infinitely inventive author of How to Live Safely in a Science Fictional Universe comes a deeply personal novel about race, pop culture, immigration, assimilation, and escaping the roles we are forced to play.

Willis Wu doesn’t perceive himself as a protagonist even in his own life: he’s merely Generic Asian Man. Every day, he leaves his tiny room in a Chinatown SRO and enters the Golden Palace restaurant, where Black and White, a procedural cop show, is in perpetual production. He’s a bit player here too. . . but he dreams of being Kung Fu Guy—the highest aspiration he can imagine for a Chinatown denizen. Or is it?

After stumbling into the spotlight, Willis finds himself launched into a wider world than he’s ever known, discovering not only the secret history of Chinatown, but the buried legacy of his own family, and what that means for him, in today’s America.

Playful but heartfelt, a send-up of Hollywood tropes and Asian stereotypes—Interior Chinatown is Charles Yu’s most moving, daring, and masterful novel yet.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön