İnsan Vücuduna Seyahat – Gavin Francis

İnsan Vücuduna Seyahat okumaya başlar başlamaz çok sevdiğim ve beni aynı anda hem büyüleyen hem de dehşete düşüren bir kitap oldu. Müthiş bir doktor olduğu kadar iyi bir insan olduğu da satır aralarından okura sızan yazar, tecrübelerini ve yaşadıklarını çok hoş bir dille anlatmış. Bir doktor olarak insan vücudu hakında bilinenin çok az olduğunu, daha öğrenilmesi gerekenlerin sınırsız olduğunu belirten bir doktor var karşınızda. Siz de benim gibi anında seveceksiniz eminim.

İnsan Vücuduna Seyahat bir doktor tarafından yazıldığı ve başlığından ötürü ilk görüşte iç bunaltıcı görünebilir. Ancak daha ilk sayfalarda elinizde sıkıcı olmaktan çok uzak bir kitap olduğunu anlayacaksınız. Beyinden ayağa bölümlere ayrılmış kitapta, her organ için doktorun bir anısını okuyacak bazen çok şaşıracak, bazen öğrendikleriniz için minnettar olacak, bazen de sadece ölümü düşüneceksiniz. Ancak bunların hiçbiri kitabı elinizden bırakmanız için bir sebep olamayacak. İskoçyalı yazar ve doktor, tıbbı ve edebiyatı müthiş bir şekilde harmanlamış bu kitabında. Bundan sonra ne yazsa okuyacaklarım listesinde yerini aldı bile. Size de öneririm. Keyifle!

İnsan Vücuduna Seyahat - Gavin Francis

Domingo Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İnsan Vücuduna Seyahat – Gavin Francis

“Muhteşem… Bunun gibi bir kitap okumadım.”
-John Berger-

“…sinir kasa, kas kirişe, kiriş ise sağduyuya uyar. Ve sağduyu, ruhun makamıdır.”
-Leonardo da Vinci-

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.

“Yılın Kitabı”
-Observer – Sunday Times – Economist – Sunday Herald-

Menüye dön