Incognito – Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman

İnsanların eşit doğmadığını ve asla eşit olmayacağını zaten biliyordum da, Incognito’yu okuduktan sonra bunun nedenini çok net bir şekilde anlamış oldum. Beynimiz sırlarını çözemediğimiz sonsuz bir evren, daha öğrenmemiz gereken çok şey var. Buna rağmen bu kitapta okuyacaklarınız gerçekten ufkunuzu genişletecek.

incognito

Incognito okuduğunuzda sizi çok şaşırtacak, belki biraz korkutacak bir kitap. Korkutacak çünkü beynin o karmaşık yapısıyla hayatınızda bir anda büyük değişiklikler yaratabileceğini okumak, hayat üzerine bir süre düşünmenize sebep olacak. Özellikle birdenbire çocuk pornosuna ilgi duyan, insanları kurşuna dizen insanların neden bunları yaptığını okuyunca endişeleneceksiniz. Çünkü bu tür korkunç şeyler her an bizim de başımıza gelebilir. Yani birdenbire iflah olmaz bir sapık ya da katile dönüşebiliriz. Elimizden bir şey gelmeyeceği gibi, suçsuz olma durumunun da çok uzağında kalacağız. Kitap bu tür durumları inceleyip ilginç sorular soruyor. Cevap vermekte zorlanacaksınız emin olun. Keyifle!

David Eagleman

Domingo Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Incognito – Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman

‘Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.’
Montaigne

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?
Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus’tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

“Bir kitap okudum, hayatım değişti.”
İsmet Berkan, Hürriyet

“Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek.”
Wired

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri!

Menüye dön