İnceliklerin Kadehindeki Şarap – Deniz Gürsoy

İnceliklerin Kadehindeki Şarap Deniz Gürsoy’un her zamanki gibi zevkle okuduğum kitaplarından biri oldu. Fark ettim de ne zaman Deniz Gürsoy kitabı okusam kendimi ya bilgisayar başında derinlemesine araştırma yaparken ya da tariflerini denemek için mutfağa koşarken buluyorum. Bu güzelim kitabında da bol bol şarap içmek ve hepsinin hikayelerini öğrenmek istedim. Ancak bünyem şarabı hiç kaldıramadığından küçük yudumlarla idare ettim ve şarabın tadından çok tarihine odaklandım.

İnceliklerin Kadehindeki Şarap, hem şarabın kutsal kitaplardaki yerinden hem de dünya çapında nerelerde yetiştiğinden bahsediyor. Bunlarla kalmayıp şarap tadımının nasıl yapılacağını ve hangi şarapla ne yenilebileceğini de kısa kısa belirtiyor. Şarap hakkında genel bir bilgi edinmek isterseniz harika bir seçim olabileceğini düşünüyorum ancak her şarap severin evinde bulunması gereken kitaplardan biri olduğu da su götürmez. Şarapla ilgilenmeseniz de sadece Deniz Gürsoy’un renkli ve hayli eğlenceli anlatımı için okuyun derim. İnanın pişman olmayacaksınız. Keyifle!

İnceliklerin Kadehindeki Şarap - Deniz Gürsoy

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İnceliklerin Kadehindeki Şarap – Deniz Gürsoy

İnceliklerin Kadehindeki Şarap, Çilingir Sofrasında Rakı, Şerefe!, Baharat ve Güç, Yiyelim İçelim, Tarihini Bilelim gibi otuza yakın yemek ve yemek kültürü ile ilgili kitaplarından tanıdığınız Deniz Gürsoy’un yazdığı ve şarap alanında, küçük hacmine karşın neredeyse temel referansların hepsini kuşatan bir el kitabı. Şarabın uzak ve yakın geçmişleri, meyhanelerin tarihçesi, bağbozumundan şaraba gidiş ve şarabın servisi ya da saklanması, şampanya, güçlü şaraplar, kutsal kitaplara göre şarap, degustasyon, Türk, Fransız, İtalyan, Alman ve diğer ülke şarapları, değişik şaraplar, sıcak şaraplar ve örnek yapım reçeteleri, evde yapımı şarapla birlikte olmayacak yemekler, şarap mezeleri, afrodizyak şarap karışımları, çeşitli şarap kokteylleri… Hepsi elinizdeki kitapta; ayrıca bir de şarap terimleri sözlüğü ile şarapseverler için web siteleri listesi var.

Hangi giriş yemekleriyle hangi şaraplar içilebilir?.. (Diyelim kaz ciğerine ya da diğer şarküteri ürünlerine hangi şarap uygundur. Salyangoza ya da enginara hangi şarap gider?) Ya ana yemeklerle? (Deniz ürünlerinin türüne, balığın ızgara/tava ya da buğulamasına… Kırmızı etlere, soslu etlere, kümes hayvanlarına… Makarnaya, pilava, sebze yemeklerine, hatta omlete göre şarap seçimi…) Hangi peynirle hangi şarabı içeceksiniz? Camambert’le… Keçi peyniriyle… Roquefort’la? Ya da sütlü tatlılarla, meyve salatasıyla, başka tatlılarla nasıl bir şarap seçilmelidir?

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön