İnce Memed 1 – Yaşar Kemal

İnce Memed Yaşar Kemal’in okuduğum ilk kitabı oldu. Bu yaşıma kadar neden okumadım bilmiyorum, gerçekten hiçbir mazeretim yok. Yine de iyi ki biraz geç okudum diyorum bazen. Belki biraz daha gençken okusam, kıymetini bu denli anlayamayacaktım.

İnce Memed 1 - Yaşar Kemal

İnce Memed hakkında o kadar çok şey yazıldı çizildi ki benim burada yazacaklarım çok bir şey ifade etmeyecektir. Sanırım sadece beni ne kadar etkilediğinden biraz bahsedebileceğim. Yaşar Kemal’in öyle bir sesi var ki kitabı okurken ta içinizde yankılanıyor. Bu sesi zaten bildiğinizi, yıllardır duyduğunuzu düşüneceksiniz; öylesine tanıdık gelecek size. İnce Memed karakterini, köyde yaşananları, başkaldırıyı, insanlığı, yaşamı teker teker anlatacak Yaşar Kemal. Okudukça okumak isteyeceksiniz. Gecenin sessizliğinde okurken uykusuz kaldığınıza değeceğini düşüneceğiniz bir roman bu.

Bu sene kaybettiğimiz Yaşar Kemal’i henüz okumadıysanız hiç düşünmeden bir kitabını alın okuyun derim. Önce neler kaçırdığınıza biraz üzülecek sonra da bu büyük yazarın tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz. Keyifle ve mutlaka!

Yaşar Kemal ince memed

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İnce Memed – Yaşar Kemal

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsüdür. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle ‘içinde başkaldırma kurduysa doğmuş’ bir insanın, ‘mecbur adam’ın romanı.

Abdi Ağa’nın zulmüyle köyünü terk etmek zorunda kalan Memed, Ağa’nın yeğeniyle evlendirilmek üzere olan Hatçe’yi kaçırır. Abdi Ağa’yı yaralayan, yeğenini de öldüren Memed eşkıya Deli Durdu’ya katılır, ancak kıyıcılığına katlanamadığı Deli Durdu’dan iki arkadaşıyla birlikte ayrılır. Memed, sıradan bir köy çocuğuyken, zulmedenler için eşkıyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşür.

“Bir yaşam biçimini bir halkın portresi olarak böylesine veren bu romandan daha iyisi yazılamazdı.”
– The New York Times Book Review, (A.B.D.)

“Şaşırtıcı, orijinal bir kitap.”
– Sunday Times, (İngiltere)

“Epik boyutlara ulaşan ve muhteşem bir sona ulaşmak için hız kazanan öyküye kendinizi kaptırıyorsunuz.”
– Sunday Times, (İngiltere)

‘Yaşar Kemal, şaşılacak ölçüde yaratıcı’
-The Booksell, (İngiltere)

‘Yaşar Kemal, karakterlerini unutulmaz, seçkin ve gerçek hayattan daha da gerçekçi kılan detay zenginliği ile Rus Edebiyatının kalitesine ulaşıyor.’

Menüye dön