In the Land of Invented Languages, Arika Okrent

Seviyorum dillerle ilgilenmeyi. Tabi benimki ilgilenmekten öteye geçemeyen bir durum, elime bir şey geçerse hemen okuyorum ama fazlası çok gelemiyor. In the Land of Invented Languages, tam da benim aradığım cinstenmiş şansıma. Fazlasıyla eğlenceli bir kitap!

invented languages small
Kabaca tabiriyle insanların (özellikle, belli bir amaç ya da eğlence için) yarattığı dilleri konu alan Okrent, başından geçenleri ve kendi bakış açısını da katıyor olaya. İyi de yapıyor aslında yoksa bir ders kitabı okuyor hissine kapılabilir insan. Zaten dilbilimci olduğundan istese de istemese de bir diyeceği muhakkak olur. Olmasaydı yazmazdı bu kitabı di mi. Diller arasında Klingon ve Esperanto gibi popüler olanları ve hikayeleri de mevcut. Meraklılarına duyurulur.

okrent arika
Kitapta en sevdiğim cümlelerden biri de bu oldu; “What kind of a world do we live in that has room for dog yoga but not for Esperanto!” Doğru söze ne hacet.

Elinize geçerse okuyun derim. Orijinal başlığı da şudur: In the Land of Invented Languages: Esperanto Rock Stars, Klingon Poets, Loglan Lovers, and The Mad Dreamers Who Tried to Build A Perfect Language

Yazar hakkında not: Hatun fazlasıyla eğlenceli ve sevimli. Websitesine muhakkak bir göz atın derim. Yaptığı bagelların tarifini de vermiş. Cici kişilik yahu! Alttaki fotoğrafta da Klingon dilinde Hamlet’i okuyor. Helal olsun diyor ve saygılarımı sunuyorum.

okrent

Okura not: “Klingon ne yeeaa?” diyenleriniz varsa birinci seçenek Google, ikinci seçenek intihar olabilir.

Kitabın tanıtım yazısı da (ne yazık ki dilimize çevrilmediğinden) İngilizce olarak aşağıda. Keyifle!

Here is the captivating story of humankind’s enduring quest to build a better language—and overcome the curse of Babel. Just about everyone has heard of Esperanto, which was nothing less than one man’s attempt to bring about world peace by means of linguistic solidarity. And every Star Trek fan knows about Klingon. But few people have heard of Babm, Blissymbolics, Loglan (not to be confused with Lojban), and the nearly nine hundred other invented languages that represent the hard work, high hopes, and full-blown delusions of so many misguided souls over the centuries. With intelligence and humor, Arika Okrent has written a truly original and enlightening book for all word freaks, grammar geeks, and plain old language lovers.

Menüye dön