Impressionists’ Seasons – Russell Ash

Impressionists’ Seasons şu sıralar tüm odağım sanat kitaplarında olduğundan anında gözüme çarpan ve aslını isterseniz anında bayıldığım bir kitap oldu. Empresyonistler söz konusu olduğunda zaten hemen her şeyi bilmek istiyorum; bu kitap işin içine mevsimler temasını da eklediğinden böylesi bir kitabı bayıla bayıla okumamam imkansızdı.

Mevsimler ve Sanat

Impressionists’ Seasons, ünlü ünsüz birçok Empresyonist ressamın resimlerini mevsimler aracılığı ile gözler önüne seriyor. İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış aylarını tüm görkemleriyle Empresyonist resimlerde tekrar yaşarken, yazarın özenle seçtiği alıntıları okumak da ayrı bir keyif oldu doğrusu. Yazarların mevsimler üzerine söyledikleri, şairlerin mevsimler ya da çiçekler gibi belli konular üzerine şiirleri ve ressamların mektuplarından alıntıları; hem resimler hem de mevsimleri müthiş bir şekilde tamamlıyor. Ne yazık ki kitabı bir oturuşta bitirmiş olsam da, belki her mevsim başında, belki de her canım sıkıldığında tekrar tekrar okuyacağım. Sanat sever dostlarınız varsa müthiş bir hediye olabilir diye düşünüyorum. Keyifle!

Impressionists' Seasons
Henri Le Sidaner, Le Palais Blanc. Automne, Venise, 1907

Impressionists’ Seasons Tanıtım Yazısı

Pavilion Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Impressionists’ Seasons – Russell Ash

Many artists have derived inspiration from the seasons, but the Impressionists in particular found the changing year their greatest creative source. From brush to canvas, their impressions of the seasons and the quality of light in each have been realized in some of the best-loved and most-admired paintings.

‘It was the Impressionists, with their concern for painting in the open air, who were first consistently to portray their subjects naturalistically and to attempt to capture the effects of changing weather and light through the different seasons.’

Presented in four seasonal chapters – Spring, Summer, Autumn and Winter, Russel Ash considers how the Impressionists depicted the seasonal changes they witnesses. Complemented by selected prose and verse by authors including Emile Zola, Elizabeth Barrett Browning and William Blake, as well as extracts from the writings of the artists themselves, it draws a thorough picture of the influence of the seasons on the Impressionists’ chosen motifs.

From Monet and Renoir, to Cezanne and Van Gogh, this beautifully designed and produced book not only features all the major Impressionist artists and their masterpieces, but also the works of less familiar associates such as Henri Martin and Armand Guillaumin. Accessible to readers of all ages and providing fascinating insights into the lives and creations of the Impressionists, this is the perfect book for lovers of their magnificent art.

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön