İkigai – Hector Garcia Puigcerver

Japon kültürü ile ilgilenip de ikigai hakkında bir şeyler duymayan yoktur sanırım. Japon kültürüne meraklı İspanyol yazar ve rehber Hector Garcia Puigcerver Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı adlı kitabında bu kavramı incelemek istemiş. Japonya’ya yaptığı yolculuklar ve orada yaptığı incelemeler doğrultusunda ortaya çıkmış bu kitap. Ancak konuyla biraz da olsa bilginiz varsa kitap yavan gelebilir.

Ikigai - Hector Garcia Puigcerver

Bu kitaptan beklentim aslında ikigai kavramını daha detaylı bir şekilde öğrenmekti. Ancak kitap sanıyorum herkese ulaşılabilir olmak adına hayli sadeleştirilmiş. Kavramı derinlemesine incelemek yerine günlük hayatta yapılabilecekleri anlatıyor ve Japonya’dan örnekler veriyor. Yapılacak sporlar, yaşanılan yerde herkesin birbirine destek olması, belli yiyecekler ve az yemek gibi Okinawa’daki yaşlı insanların hayatına değiniyor. Yapılacak sporlar bölümüne gösterdiği özeni ikigai kavramına gösterseydi çok daha iyi olabilirdi sanki. Bunun yerine Okinawa’daki insanlar gibi nasıl daha uzun yaşanır onu anlatmış. Kitabın konusuna dair kafalar biraz karışık anlayacağınız.

Ben bir süre sonra ikigai kavramından çıkıp yazarın anlattıklarını olduğu gibi kabul etmeye karar verdim. Ondan sonra kitabı daha rahat okudum. Ancak bir yandan da The Luminaries’i orijinal dilinde okuyordum ve bu kitap onun yanında o kadar akıcı geldi ki hoşuma gitmesinin sebeplerinden biri de bu oldu. Özetlemek gerekirse; bu kitap ikigaiyi anlatmak istese de anlatamıyor. Onun yerine nasıl daha uzun yaşanır konusuna değiniyor ama konuyla ilgili verdiği bilgiler tamamen yüzeysel. Okuyacak çıtır çerez bir kitap arıyorsanız öneririm. Ben elime geçerse diğer kitaplarını da muhtemelen okurum çünkü bir oturuşta bitiveriyor ve en azından sevdiğim bir konuyla ilgileniyor.

İndigo Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ikigai – Hector Garcia Puigcerver

Uluslararası çoksatan bir rehber olan Ikigai’yle her gününüz bir anlam kazansın.

Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır.

İlham verici ve rahatlatıcı bu kitap sizlere kendi ikigainizi keşfetmeniz için gerekli tüm bilgileri veriyor.
Aceleci davranmamanızı, hayat gayenizi keşfetmenizi, ilişkilerinizi canlandırmanızı ve kendinizi tutkularınıza adamanızı sağlıyor.

Öyle ya, kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki?

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön