İki Kere Doğan Baron – Gianni Rodari

İki Kere Doğan Baron Gianni Rodari’nin okuduğum ilk kitabı oldu. Hem karakterleri hem de konusu itibariyle o kadar ilginç bir çocuk kitabı ki bu, küçük yaşta insanların edebiyatta belli bir zevk geliştirmesine yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

İki Kere Doğan Baron - Gianni Rodari

Doksan üç yaşındaki milyoner Baron Lamberto çok hasta bir adamdır. O kadar hastadır ki tam yirmi dört adet hastalığı vardır. Gelin görün ki Baron’un tam yirmi dört tane de bankası vardır. Bir gün sadık kahyası Anselmo ile Mısır’a giderler ve Baron orada bir bilginle karşılaşır. Bu bilginden aldığı bilgiyle Baron birkaç hizmetkar tutar ve bu insanların tek görevi Baron’un adını sürekli tekrarlamaktır. Lamberto, Lamberto, Lamberto… Birgün fark ederler ki Baron iyileşmekle kalmayıp gençleşmektedir! Ancak Baron’un açgözlü yeğeni Ottavio’nun parası bitmiştir ve Baron’un mirasçısı olduğundan onun bir an önce ölmesini istemektedir. Baron’u ziyarete gittiğinde onu böyle genç ve canlı görünce hemen planlar yapmaya başlar. Bu esnada bir terörist grup da Baron’un adasını işgal etmiştir! Basın da bu konuyla çokça ilgilenir ve olaylar ilginç bir şekilde biçim alır. İtalya’nın en çok sevilen çocuk kitaplarından biri olan İki Kere Doğan Baron çocukların hayal gücüne seslenecek, okuması hayli eğlenceli bir kitap. Ailenecek keyifle okunabileceğini düşünüyorum.

İki Kere Doğan Baron - Gianni Rodari

Kitapta beni gülümseten cümleler: “San Giulio Adası bir yapboz gibi elle yapılmışa benzer. Her bir santimetrekaresi yüzyıllar boyunca orada yaşayan insanların çalışmasıyla yenilenmiş, değişmiştir.”
“Size evlenme teklif ettif ettim. Muhteşem bir şey olmaz mı?”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İki Kere Doğan Baron – Gianni Rodari

Rodari’den renkli ve eğlenceli bir anlatım.

Oldukça yaşlı ve zengin bir adam olan Baron Lamberto, kâhyası Anselmo ile birlikte yaşar. Baron Mısır’daki villasına gittiğinde yaşlı bir Arap ile karşılaşır ve onun bilgeliğinden yararlanır. Bu karşılaşma Baron’un açgözlü yeğeni ve korkunç haydutların planını bozmaya yeter.

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 10, 11, 12+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Sonraki yazı ➝
Menüye dön