If the Oceans Were Ink – Carla Power

If the Oceans Were Ink özellikle Müslüman olmayan insanlar için yazılmış gibi görünse de Müslüman olan olmayan her insanın çok seveceğine inandığım bir kitap. Carla Power ve Şeyh Mohammad Akram Nadwi’nin arkadaşlığından doğan kitap; İslam, hoşgörü, arkadaşlık ve daha birçok şey üzerine enfes bilgiler anlatıyor. Özellikle tüm dünya çapında İslam’a karşı negatif bir tutumun olduğu bu zamanlarda okudukça şaşıracağınız bir kitap olacak bu.

If the Oceans Were Ink - Carla Power

If the Oceans Were Ink iki çok farklı insanın tüm önyargılarından arınarak Kuran ve İslamiyet hakkındaki sohbetlerinden oluşuyor. Şeyh medrese eğitimi almış ve kendini İslam’ı öğretmeye adamış, tanıyabileceğiniz en hoşgörülü insanlardan biri ve Oxford’da bir akademisyen. Carla Powers ise küçükken ailesi ile Orta Doğu’da birçok ülkeyi ziyaret etmiş ve uzun süre oralarda yaşamış Amerikalı bir akademisyen. Bu garip ikili gerçekten çok farklı bir arkadaşlık kuruyor ve islam hakkında konuşmaya başlıyorlar. Powers küçükken Müslüman ülkelerde yaşadıkları ve aklında kalanlar ile Kuran’ı öğrenmek istiyor. Şeyh ile genellikle Oxford Kebab House denilen bir yerde buluşuyorlar ve Powers soruyor, Şeyh yanıtlıyor. Powers ara ara Şeyh ve ailesi hakkındaki izlenimlerini ve Şeyh’in Oxford Üniversitesi’nde verdiği dersleri de anlatıyor. Dilimize umarım en kısa zamanda çevrilir. Birçok insanın okumaktan zevk alacağına eminim. Keyifle!

If the Oceans Were Ink - Carla Power

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: If the Oceans Were Ink: An Unlikely Friendship and a Journey to the Heart of the Quran – Carla Power

If the Oceans Were Ink is Carla Power’s eye-opening story of how she and her longtime friend Sheikh Mohammad Akram Nadwi found a way to confront ugly stereotypes and persistent misperceptions that were cleaving their communities. Their friendship-between a secular American and a madrasa-trained sheikh-had always seemed unlikely, but now they were frustrated and bewildered by the battles being fought in their names. Both knew that a close look at the Quran would reveal a faith that preached peace and not mass murder; respect for women and not oppression. And so they embarked on a yearlong journey through the controversial text.

A journalist who grew up in the Midwest and the Middle East, Power offers her unique vantage point on the Quran’s most provocative verses as she debates with Akram at cafes, family gatherings, and packed lecture halls, conversations filled with both good humor and powerful insights. Their story takes them to madrasas in India and pilgrimage sites in Mecca, as they encounter politicians and jihadis, feminist activists and conservative scholars. Armed with a new understanding of each other’s worldviews, Power and Akram offer eye-opening perspectives, destroy long-held myths, and reveal startling connections between worlds that have seemed hopelessly divided for far too long.

Menüye dön