İçimde Büyüyen Dünya – Mary Costello

İçimde Büyüyen Dünya Mary Costello’nun okuduğum ilk kitabı oldu ancak kesinlikle sonuncusu olmayacak. Kitap satan bir hayır kurumunda kitaplara göz gezdirirken ismine takılıp kapağını merak ettiğim bu kitap, elime özellikle geçti diye düşünüyorum. Kapağını görür görmez fazlaca heyecanlandım çünkü üzerinde “Akla John Williams’ın Stoner‘ını getiriyor.” yazıyordu. Sonrasında kitabın konusuna bile bakmadan almak üzereye kasaya koştum.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif, fulltime reader 📚 (@kitaplikkedisi) on

İçimde Büyüyen Dünya, Tess adlı bir kadının hayatını anlatıyor. Yedi yaşından yaşlılığına kadar takip ettiğimiz Tess, gayet sıradan, sokakta karşılaşabileceğiniz bir insan. Ancak Mary Costello ona öyle hoş bir ses vermiş ki, inceliğinde kaybolup gidiyorsunuz. Stoner’ı okurken hissettiğim o güzelim duygulara yaklaştım diyebilirim. Tess doğup büyüdüğü İrlanda’dan ayrılıp altmışlı yılların New York’una gidiyor ve burada yalnız bir kadın olarak hayata tutunmaya çalışıyor. Başından asla unutamayacağı bir aşk geçiyor ve bundan sonrası hızını alamayan bir nehir gibi ortalığı darma duman ediyor. Yine de Tess, her şeye rağmen yaşıyor ve yoluna devam ediyor. Okuyun bu kitabı derim, çok çok çok sevebilirsiniz. Keyifle!

İçimde Büyüyen Dünya - Mary Costello

Kafka Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: İçimde Büyüyen Dünya – Mary Costello

İrlanda’da Yılın Kitabı Ödülü’ne layık görülen, Costa İlk Roman Ödülü ve Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü gibi prestijli ödüllere
aday gösterilen güçlü bir roman.

1940’lı yıllarda İrlanda’nın batısında yaşayan Tess utangaç, içedönük bir çocuktur. Gelgelelim suskun dış görüntüsünün altında ateşten bir yürek yatmaktadır. Bu ateş sonradan 1960’ların New York’unun keşmekeşinde kendi yuvasını kurmaya itecektir onu. Yukarı Manhattan’daki Akademi Sokağı’nda kırk seneyi aşkın bir zaman ve dolu dolu bir ömür geçiren Tess acımasız bir aşk yaşayacak ve büyük bir felaketle yüzleşecektir. Ancak cesareti ve metaneti, bunun yanı sıra da “bilinmedik tehlikeli bir şeyin eşiğinde süzülürken” bile sahip olduğu çarpıcı içgörüsü hep baki kalacaktır.

Yarattığı atmosferle okurunu derinden sarsan roman, Amerika’nın en büyük şehrinin şatafatı ve hengâmesi içinde ait olabileceği bir şey, bir insan, sabit bir sığınak arayan bir kadının izini sürüyor. İçimde Büyüyen Dünya ile Mary Costello, İrlanda edebiyatının en heyecan verici seslerinden biri olarak yerini alıyor.

“Mary Costello, olağanüstü bir adanmışlıkla yazarak, kimsenin fark etmediği silik yığınların arasında unutulup gidecek bir kadına hayat veriyor.”

-J. M. Coetzee –

Menüye dön