Ian McEwan – Sahilde (On Chesil Beach)

Ian McEwan çok sevdiğim ve her kitabında başka bir şey keşfettiğim bir yazar. Sahilde’yi de bir otobüs yolculuğuna sığdırdım. Meraktan uyuyamadım bile. Otobüsten indiğimde bir Ian McEwan kitabı daha okumuş olmanın sevinci ve şaşkınlığı vardı üzerimde hala.

sahilde ian mcewan
Sahilde, yeni evli bir çiftin balayında geçirdikleri ilk gecesini konu ediniyor. Hem erkeği hem kadını farklı farklı ele alan kitap, evliliğe, insanların karmaşık duygularına, hayret ettiğimiz ama aynı zamanda bizim de yaptığımız tüm saçmalıklara değiniyor. Her McEwan kitabı gibi rahatsız edici, düşündürücü ve sarsıcı. Karakterler o kadar oturmuş ve dürüst ki onların yanında olduğunuz hissine kapılıyorsunuz. Elinizi uzatsanız dokunabilecekmiş gibi… Sadece sizi dinlemeyecek kadar kendi dünyalarındalar o kadar.

Ian McEwan sahilde
Evlilik karşıtı bir insan olmasam da evliliğin “toplum baskısı” yüzünden ne saçma bir şey haline gelebileceğini çoğumuz çok iyi bilirken, bazılarımız hala “evlenince düzelir/kurtulur/bir şeyi kalmaz” cahilliğinden kurtulamadığından kadınlarımız dayak yiyor, seksi kim bilir ne sanıyor ve çocukları için çile çekmeye devam ediyor. Bu küçücük kitap bu durumu o kadar iyi anlatıyor ki… Sadece yabancı versiyonu, ilk geceden her şey ortaya çıkıyor. Sonsuz çile döngüsüne girilmiyor. Mutlaka okuyun derim. McEwan’ı çok seveceksiniz!

sahilde
Sahilde’nin tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya. Keyifle!

İngiltere’nin seçkin ve varlıklı bir ailesinden gelen, keman öğrencisi Florence ile babası bir kasaba okulunda müdür olan Edward, evlendikleri gün Chesil sahilinde bir otele, balayını geçirmeye giderler. 60’lı yılların başında, tabuların henüz yıkılmadığı, cinsel özgürlüklerin açıkça konuşulmadığı, toplumsal baskıların kendini hissettirdiği, karşı cinsten iki kişinin ancak evlilikte birleşebildiği günlerde geçen Sahilde, aslında bir akşam yemeğinde başlayıp şafak sökerken biten uzun, sessiz ama duygu fırtınalarıyla geçen bir sahne. İngiliz toplumunun farklı sınıflarından gelen, evliliğe ve cinselliğe farklı açılardan bakan bu iki genç, o otelde geçirdikleri birkaç saat boyunca, bulundukları ânın gerçeğine uyum sağlayabilmek için çabalarken, ister istemez geçmişlerine doğru acıtan bir yolculuğa da çıkarlar. Tiksinmekle zevk almak arasındaki gizli bağı kurcalayan, çoğumuzun içinde var olan iki kişiliğin arasındaki mesafeye yuva kuran korkuları ve içsel çelişkileri de ustalıkla anlatan ve beklenmedik, çarpıcı bir sonla biten bu küçük roman, aşkın her şeye çözüm olup olmayacağı sorusunu da yanıtlıyor. Ian McEwan’ın tartışılmaz ustalığıyla, dünyanın hemen her yerinde çarpıcı değişimlerim yaşandığı, ’68 kuşağına götüren ’60’lı yıllara derin bir bakış açısı da sağlayan Sahilde, 2007’de İngiltere’de iki önemli edebiyat ödülünün sahibi oldu.

Menüye dön