Ian McEwan – Amsterdam’da Düello

1998 yılında yayınlanan ve Booker Ödülü kazanan Amsterdam’da Düello, Ian McEwan’ın okuduğum ikinci kitabı oldu. Hatırlarsanız, uzun bir zaman önce Yabancı Kucak adlı kitabını yazmıştım, beni oldukça  etkileyen bir kitaptır o. Ne yazık ki aynı heyecanı Amsterdam’da Düello’da bulamadım.

Ian McEwan

Amsterdam’da Düello ve büyük (yanlış) beklentiler

Yabancı Kucak’tan dolayı beklentilerim çok yüksek olduğundan mıdır yoksa hızlı tüketim çağına haddinden fazla ayak uydurduğumdan mıdır bilmiyorum ama bu kitap çok yavaş geldi bana. En önemli etken de kitabın sonunun beklentilerimin aksine, oldukça yumuşak ve çarpıcı olmayışıydı sanırım. Belki bunca beklentiyle okumasam, çok sevebilirdim Amsterdam’da Düello’yu. Suç biraz da bende sanırım.

ian mcewan

Yine de, Ian McEwan okumaktan zevk aldığım bir yazar. Karakterleri ise baştan çıkarıcı olmalarının yanı sıra, fazla gerçekçiler ve ruhunuza işliyorlar. Hepsinde ayrı ayrı kendinizi bulabilirsiniz. Amsterdam’da Düello’daki karakterleri de çok seveceksiniz eminim. Şimdiden keyifli okumalar.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ian McEwan – Amsterdam’da Düello

Soğuk bir şubat sabahı iki eski dost, Molly Lane’e son bir saygı gösterisinde bulunmak üzere onun cenaze töreninde buluşurlar. Clive, İngiltere’nin en başarılı bestecisi, Vernon da saygın bir gazetenin yayın yönetmenidir. Bu iki kişinin ortak noktası, bir zamanlar yaşam dolu Molly’nin aşığı olmalarıdır. Ancak Molly, bu ikisiyle de, kocasıyla da yetinmemiş, Başbakan adayı olan, sağ eğilimli, tutucu Dışişleri Bakanı ile de ilişkiye girmiştir. Bu bakanın sırrını ise Molly, bilmektedir. Ancak onun ölümünü izleyen günlerde Clive ile Vernon’un yaptıkları tuhaf bir anlaşma, bu iki eski dostun aralarındaki yakınlığı alabildiğine sarsar. Dışişleri Bakanının sırrının gündeme getirilmesi konusunda sorumluluk taşıdığına inanan Vernon’la benmerkezci bir ahlak anlayışı olan Clive’nin arasında ahlaksal bir düello başlar. Özel yaşamın gizliliğinin ve basının bu gizliliğe girmesinin bir kara mizah dokusu içinde başarıyla işlendiği Amsterdam’da Düello’nun ritmi, sayfalar ilerledikçe hızlanır. Okur, güç, keder, aşk, kuşku, politika ve cinayetin karanlık dolambaçlarında kaybolarak Avrupa’nın iki önemli kentinde, Londra ve Amsterdam’da dolaşır. Altmışlı yıllara göndermeler de yapan Ian McEwan, meslek ahlakını sorgularken, insanın varoluş nedenlerini de arıyor. Yalın, aydınlık, çarpıcı bir anlatımla, psikolojik imgelerle insan doğasının sığlığını ve sahte yaşamları irdeleyen bu roman, dünyanın düzeninden hoşnut olmayanlar, özbenliklerini sorgulayanlar için. Ian McEwan, yaşayan İngiliz yazarlarının en büyüklerinden biri.

← Önceki yazı

Comments are closed.

Menüye dön