I Capture the Castle – Dodie Smith

I Capture the Castle Dodie Smith’in ilk kez 1948’de yayımlanmış, hayli popüler kitaplarından biri. Hatta 12 yaş üzeri genç okurlar için klasikler arasında yer alıyor. Ayrıca J.K. Rowling ve Nick Hornby gibi yazarlar bu kitabın favori kitaplarından biri olduğunu söylüyor. Hazır kitabı bana bir arkadaşım hediye etmişken ve çocuk kitaplarına merakım artmışken okumak istedim. İyi de etmişim.I Capture the Castle o kadar tuhaftı ki gerçek hayatımdan fersah fersah uzaklaşmama yardım etti.

I Capture the Castle - Dodie Smith

I Capture the Castle Cassandra adlı genç kızın büyüme hikayesi. Ve biz bu ilginç hikayeyi onun büyük zevkle yazdığı günlüklerinden okuyoruz. Cassandra hayli iyi ve eğlenceli bir anlatıcı; hem yaşadığı o ilginç evi hem de başına gelenleri keyifli bir şekilde anlatıyor. Ancak ben yer yer “Şu an ne okuyorum? Neden böyle saçma bir şey oluyor? Yok artık!” derken buldum kendimi. Özellikle ailenin en tuhaf karakterlerinden babaya yapılan o son şey ile şaşkınlığım tavan yaptı.

I Capture the Castle gerçekten tuhaf bir kitap. Ancak tuhaf olduğu kadar eğlenceli olduğundan hızlıca okunuyor. Kitabın bir kült olması ve filminin de popüler olması hiç şaşırtıcı değil. Filmi izlemek isterseniz fragmanı aşağıda bulabilirsiniz. Keyifle!

Not:I Capture the Castle neden dilimize çevrilmemiş anlamış değilim; çevirisini bulamadığımda çok şaşırdım. Sonra kitaptaki ilişkileri düşündüm. Acaba bu ilişkiler yüzünden mi çevrilmedi kitap? Fikri olan varsa lütfen yazabilir mi? Gerçekten meraktan çatlayacağım!

Vintage Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: I Capture the Castle – Dodie Smith

‘This book has one of the most charismatic narrators I’ve ever met’ J K Rowling.

‘I write this sitting in the kitchen sink’ is the first line of this timeless, witty and enchanting novel about growing up. Cassandra Mortmain lives with her bohemian and impoverished family in a crumbling castle in the middle of nowhere. Her journal records her life with her beautiful, bored sister, Rose, her fadingly glamorous stepmother, Topaz, her little brother Thomas and her eccentric novelist father who suffers from a financially crippling writer’s block. However, all their lives are turned upside down when the American heirs to the castle arrive and Cassandra finds herself falling in love for the first time…

‘Everyone I’ve passed it on to has found it a hit – it works every time, for absolutely everybody’ Nigella Lawson.

This book is a gift. It is one of a million which is being given as part of World Book Night 2012 to spread the joy and love of reading. You can enjoy it and pass it on and still keep it with you. All you have to do is read it. Once you have, the story is yours forever.

World Book Night is a celebration of books are reading held on April 23, the international day of the book, which sees 20,000 passionate volunteers across the country give copies of one of 25 specially chosen, brilliant books within their communities.

Menüye dön