Huzurlu Yaşama Sanatı – Toksöz B. Karasu

Huzurlu Yaşama Sanatı psikiyatri alanında oldukça ünlü bir hekim ve bir o kadar da ünlü bir yazar olan Toksöz Bayram Karasu’nun okuduğum ilk kitabı oldu. Hani bazı “şeyler” vardır siz bilmeden onu hayatınıza çağırır durursunuz ve hiç beklemediğiniz anda kapınızda beliriverir. Bu kitap da onlardan biri oldu benim için. Daha iyi bir zamanlama olamazdı doğrusu.

Huzurlu Yaşama Sanatı - Toksöz B. Karasu kitaplık kedisi

Huzurlu Yaşama Sanatı: İyi Günde Kötü Günde İçinizdeki Yaşam Sevincini Korumanın Yolları, tam da başlığında söylediklerini anlatan bir kitap. Bunu üç ana bölümde vaka incelemeleri üzerinden anlatıyor. Dolayısıyla sıkılmadan okuyabileceğiniz, biraz daha kapılıp gidebileceğiniz bir kitaba dönüşüyor. Ülkemizde de dünyada da yaşananlara bakacak olursak hepimizin bunu ya da buna benzer bir kitabı okuyor olması lazım diye düşünüyorum. Ölüm üzerine bolca düşünecek, sahip olmak istediklerinizi tekrar gözden geçirecek ve kendinizi biraz daha iyi hissetmeniz için aslında neye ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Dr. Toksöz Bayram Karasu’nun sadece kendi alanıyla ilgilenmekle kalmadığını verdiği örnekler ve alıntılarda da göreceksiniz. Mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Huzurlu Yaşama Sanatı - Toksöz B. Karasu kitaplık kedisi

Boyner Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Huzurlu Yaşama Sanatı – Toksöz B. Karasu

“İnsanlar genellikle mutluluğu hiç olmadık yerlerde ararlar. Mal, mülk, para ve iktidar elde ederek içlerindeki çatışmayı çözmeye çalışırlar ama sonunda elde ettikleri şey tatminsizlik ve eksiklik hissidir. Aradıkları ama kolayca dile getiremedikleri “şey” ise ellerinden sürekli kaçıp gider. Evlenir, boşanır, aşk maceraları yaşar, yaptıkları işleri, yaşadıkları kentleri değiştirirler. Ama her değişiklikle birlikte mutsuzluğun ve huzursuzluğun geçici olarak azaldığını, iç kemiren bir hoşnutsuzluğunsa geri geldiğini görürler.”

Yazar Toksöz B. Karasu, günümüzde yaşanan hızlı hayatı ve kovalamacayı bu sözlerle tanımlıyor ve kitabında mutluluğu yakalayıp huzurlu bir yaşama kavuşmanın yollarını anlatıyor. Huzurlu Yaşama Sanatı, hayata bakış açınızı değiştirip belki de uzun süredir düşünmediğiniz hatta unuttuğunuz şeyleri size hatırlatarak, hayatınızın iyi ve kötü gününde yaşam sevincinizi nasıl koruyacağınızı gösteriyor.

Toksöz B. Karasu’nun ifadesiyle; “Mutluluğa ve huzura giden yolun bir sonu ya da bitiş çizgisi yoktur. Yalnızca başlama noktası vardır. Şu anda bulunduğunuz nokta ise, başlamak için en iyi yerdir.”

Menüye dön