Hüzünlü Bir Aşk Şarkısıydı Paraguay – Lily Tuck

Hüzünlü Bir Aşk Şarkısıydı Paraguay Amerikalı yazar Lily Tuck’ın detaylıca araştırıp yazdığı bir roman. Paraguay’la ilgili bir tarihi roman okumak isteyenler için de iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar edebi açıdan bir şaheser sayılmasa da, Francisco Solano López dönemini akılda kalacak şekilde anlattığından okunabilir.

Paraguay cumhurbaşkanının oğlu, büyükelçi Franco Lopez Paris’te olduğu dönemde İrlandalı fahişe Eliza Alicia Lynch’e (Ella) aşık olur. Bir süre sonra bu ikili, Paraguay’a doğru yola çıkarlar ve Ella yolda bir oğul dünyaya getirir. Bu oğul, Ella’nın Paraguay’da doğuracağı 5 oğulun ilkidir.

Hüzünlü Bir Aşk Şarkısıydı Paraguay

Franco babası öldüğünde ülkenin başına geçer ve bundan sonra önüne geçen her şeyi yok etmeye başlar. Bir yandan ülkesini modern bir ülkeye dönüştürmeye çalışırken bir yandan savaş çıkarmaktan geri kalmaz. Çoğu diktatörde olduğu gibi o da paranoyak ve narsisttir. Ülkesine yanında getirdiği Ella ise birçok konuda kör, sağır ve dilsiz kalırken bu güçlü sevgilinin ona sunduğu tüm nimetlerden faydalanır. Şaşaa dolu geçen günler elbet sona erecek ve bu ikili de hak ettileri sonu bulacaktır elbette.

Kitap gerçek olaylara ve kişilere göre kurgulanmış bir roman. Her tarihi romanda olduğu gibi gerçekler ve kurgu birbirine karışıyor. Ancak tahmin edeceğiniz gibi herhangi bir ders kitabından daha çok akılda kalıcı oluyor. Keyifle!

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Hüzünlü Bir Aşk Şarkısıydı Paraguay – Lily Tuck

2004’te, ABD’nin en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan National Book Award’ı (Ulusal Kitap Ödülü) alan bu kitap gerçekten etkileyici bir roman. 1854 yılında Paris’te başlayan, Paraguay’da devam eden ve 15 yıl sonra tekrar Paris’e dönen romanın akışı içinde Paraguay’ın tarihi aktarılırken gerçek olaylara ve kişilere dayanan bir kurgu söz konusu. Ancak olayların titiz örgüsünün sürükleyiciliği ve dilin akıcılığı içinde neyin gerçek, neyin kurgu olduğunun bir önemi kalmıyor.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön