Huckleberry Finn’in Serüvenleri – Mark Twain

Huckleberry Finn’in Serüvenleri Mark Twain’in unutulmaz eserlerinden biri. Tom Sawyer’in Serüvenleri‘nden sonra okunması gerektiğini hemen belirteyim. Huck’ı da Tom Sawyer’in arkadaşı olarak o kitapta tanıyacaksınız zaten. Tom Sawyer’i okuduktan sonra bu kitabı da okumak isteyeceksiniz emin olun. Bu ikili çocukların da sizin de hayatınıza renk katacak.

Huckleberry Finn'in Serüvenleri - Mark Twain

Huckleberry Finn’in Serüvenleri adı üstünde Huck’ın hayatını anlatıyor. Annesi, Huck çok küçük yaştayken ölüyor ve babası da ne yazık ki ayyaşın teki ve Huck’ı sürekli dövüyor. Kendisine acıdığı için onu yanına alan Dul Bayan’la bir güzel yaşarken tüm huzurunu kaçıran Bayan Watson ortaya çıkıyor ve Huck evden ayrılmaya karar veriyor. Evinden kaçan zenci yardımcı Jim’le yolları kesişiyor ve Mississippi Irmağı üzerinde bazen kano bazen de salla yolculuklarına başlıyorlar. Huck’ın asıl macerası da bundan sonra başlıyor. Sallarını gece vakti bir gemi devirince birbirlerine kan davalı ailelerin ortasına düşüyorlar. Sonra da kendilerini Dük ve Kral olarak tanıtan iki düzenbazla birlikte yolculuklarına devam ediyorlar. Türlü türlü kötülüklere akılları çalışan bu adamların üçkağıtlarını ustalıkla ortaya çıkaran Huck, dostu Jim’i satan bu adamlardan intikamını alacak ve Jim’i kurtarmaya çalışacaktır. Yetişkinleri bile kendine bağlayacak, enfes bir kitap var karşınızda. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

mark twain

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Demek istediğim, bu hatun Musa’yı kendine dert ediniyordu; oysa Musa onun ne akrabasıydı, ne de bir işine yarıyordu, çoktan beridir rahmetlik olduğundan ötürü, anlarsınız ya.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Huckleberry Finn’in Serüvenleri – Mark Twain

Amerikan edebiyatının büyük ustası Mark Twain, unutulmaz yapıtı Tom Sawyer’in Serüvenleri’nden tam dokuz yıl sonra tamamlamıştı Huckleberry Finn’in Serüvenleri’ni. Çocuk ve gençlik klasiklerinin başında gelen bu iki başyapıt, yüzyılı aşkın bir süredir, dünyanın dört bir yanında eksilmeyen bir ilgiyle okunuyor. İlk kitapta başlayan Tom Sawyer ile Huckleberry’nin serüvenleri bu kitapta devam ediyor.Dul Hatun Douglas’ın evlatlığı olan haylaz Huckleberry, bütün gün serserilik edip tütün çiğner;alışması güç gelsede artık düzenli bir hayatı vardır.Uzun süredir ortalıkta görünmeyen ayyaş babası çıkagelince bu düzenli günler sona erer. Adamın derdi, oğlunun, arkadaşı Tom Sawyer’la birlikte buldukları hazineden ellerine geçen paraya el koymaktır. Babasından kaçan Huckleberry, bir adaya sığınır; orada, köle olarak çalıştırıldığı evden kaçan Zenci Jim’le karşılaşır. İki kaçak, birlikte uzaklara gitmeye karar verirler,ama yolda haydutlarla başları belaya girer. Huckleberry’ye yardım edecek tek kişi,eski can dostu Tom Sawyer’dir.

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 11, 12, 13+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön